Religijų simboliai
Šiandien pasaulyje egzistuoja labai daug skirtingų religijų. Paprastai išskiriamos penkios labiausiai paplitusios religijos. Tai krikščionybė, islamas, judaizmas, budizmas, hinduizmas. Jau kalbėjome, kad šių dienų didžiuosiuose miestuose galima sutikti įvairių tautybių ir religijų žmonių.
Paanalizuokite žemėlapį, kuriame pavaizduotas religijų pasiskirstymas žemynuose.
- Kuriame žemyne kokios religijos yra išpažįstamos?
- Kiek procentų pasaulio gyventojų išpažįsta vieną ar kitą religiją?
- Kuri religija dominuoja Lietuvoje? Ar žinote, kokios kitos religijos išpažįstamos mūsų šalyje?
Trumpas religijų pristatymas
Krikščionybė
Išpažinėjai – krikščionys; šventykla – bažnyčia.
Krikščionys tiki į vieną triasmenį Dievą (Švenčiausiąją Trejybę, kurią sudaro Dievas Tėvas, Dievas Sūnus ir Dievas Šventoji Dvasia). Istorinis Jėzus Kristus, nuo kurio gimimo skaičiuojami metai krikščioniškuose kraštuose, – žmogumi tapęs Dievas Sūnus. Jo atėjimo pranašystė aprašyta žydų Senajame Testamente. Krikščionių Naujajame Testamente aprašomas jo gyvenimas, liudijama, kad Jėzus kentėjo, mirė, buvo palaidotas ir prisikėlė, kad atvertų dangų tiems, kurie juo tiki ir pasitiki iš jo kylančiu nuodėmių atleidimu.
Šventoji knyga – Biblija (Šventasis Raštas), kurią sudaro Senasis Testamentas (žydų religinių knygų rinkinys) ir Naujasis Testamentas.
Kryžius – krikščionybės, Jėzaus Kristaus kančios ir prisikėlimo simbolis. Krikščionys skyla į katalikus, ortodoksus ir protestantus. |
Islamas
Išpažinėjai – musulmonai; maldos namai – mečetė.
Musulmonai tiki vieninteliu ir amžinu Dievu Alachu ir jo pranašu Mahometu. Yra penkios pagrindinės musulmonų pareigos: paliudyti tikėjimą žodžiu; penkis kartus per dieną melstis; mokėti turto mokestį; pasninkauti ramadano mėnesį; kartą per gyvenimą aplankyti Meką.
Musulmonų šventoji knyga – Koranas. Jame išdėstytas Mahometo mokymas.
Šis ženklas yra islamo simbolis. |
Judaizmas
Išpažinėjai – žydai; maldos namai – sinagoga.
Judėjai tiki į vienintelį Dievą Jahvę, pasaulio kūrėją ir visų žmonių tėvą, pomirtinį atlyginimą už gerus darbus ir bausmę – už blogus.
Šventoji knyga – Tora. Tora iš esmės atitinka krikščionių Senąjį Testamentą.
Dovydo žvaigždė – judaizmo simbolis. |
Budizmas
Išpažinėjai – budistai; maldos vieta – pagoda.
Budistai nepripažįsta vieno asmens garbinimo – žmogaus ar dievo. Jie tiki, kad žmogus atgimsta vis kitame kūne tol, kol galiausiai išsivaduoja nuo savo žmogiškųjų ydų, godumo. Tik įveikęs godulį, žmogus pasiekia nirvaną: siela tampa laisva ir jis suranda ramybę.
Šventoji knyga – Tripitaka.
Dharmos ratas – budizmo simbolis. |
Hinduizmas
Išpažinėjai – hinduistai; šventykla – mandira.
Hinduizmas išsivystė iš budizmo. Hinduistai tiki didžiąja jėga (dvasia), vadinama Brahmanu. Brahmanas neturi jokios formos ar pavidalo, tačiau gali ateiti į žemę, įsikūnijęs į vieną iš daugybės (300 000) žemės dievų.
Šventosios knygos – Vedos.
Šis ženklas yra hinduizmo simbolis. |
- Pasirinkite kurią nors iš čia paminėtų (arba nepaminėtų, bet žinomų) religijų ir parenkite trumpą pristatymą.
- Kuo šios penkios didžiosios pasaulio religijos tarpusavyje panašios, o kuo skiriasi? Pasirinkite kurias nors dvi religijas ir detaliau jas aptarkite.
- Pagalvokite, kas yra bendra visoms pasaulio religijoms.
Į kokius klausimus jos ieško atsakymų? - Pasvarstykite, kur Lietuvoje galima pamatyti kurių nors religijų ženklų (simbolių). Pasidomėkite ir trumpai paaiškinkite, ką jie reiškia.
Užduotys
- Krikščionybė
- Islamas
- Budizmas
- Judaizmas
Išpažinėjai | |
Dievas Sūnus | |
Šventoji knyga | |
Šventykla |