Kaip genys margas pasaulis
Kai atsiduri dideliame Europos mieste – matai didžiulę gyventojų įvairovę. Žmonės skiriasi savo išvaizda, kalba, papročiais, religija. Dalis iš jų yra atvykėliai iš viso pasaulio.
Kodėl išvykstama iš gimtinės?
Į kitas šalis žmonės keliasi dėl labai įvairių priežasčių: bėgdami nuo karo, ieškodami darbo ir geresnių gyvenimo sąlygų; daug jaunų žmonių išvyksta mokytis. Vieni išvyksta tik trumpam laikui, o kiti stengiasi tvirtai įsikurti naujoje šalyje, pas juos atvyksta ir šeimos nariai, giminės.
Asmenys, išsikėlę iš gimtinės į kitą kraštą, vadinami emigrantais arba išeiviais. Žmonės, iš kito krašto atsikėlę nuolat gyventi užsienyje, vadinami imigrantais arba ateiviais. Savo kraštą palikusieji dėl ginkluotų konfliktų yra vadinami karo pabėgėliais.
Daug lietuvių, ieškodami geresnių gyvenimo sąlygų, į JAV išvyko XX amžiaus pradžioje. Didžiulė banga karo pabėgėlių iš Lietuvos atsidūrė Vakarų Europoje Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. 2004 m. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir atsiradus galimybei dirbti Vakarų Europos šalyse, ta galimybe pasinaudojo daugybė mūsų šalies gyventojų.
- Atidžiai peržiūrėkite nuotraukas ir aptarkite, kas jose vaizduojama. Dėl kokių priežasčių šie žmonės galėjo palikti tėvynę?
- Nurodykite keletą priežasčių, kodėl šiandien išvykstama iš Lietuvos.
- Galbūt jūsų šeimoje ar jums artimoje aplinkoje yra išvykusiųjų gyventi į kitas šalis? Nusakykite (jei žinote) jų išvažiavimo priežastis.
Ar pažįstate kitataučių Lietuvoje?
Lietuvos didžiųjų miestų gatvės nėra tokios įvairiatautės kaip didžiųjų Europos miestų, tačiau ir jose galima sutikti kitataučių. Vieni iš jų Lietuvoje gyvena nuo seno, kiti – pastarųjų metų atvykėliai.
Pavyzdžiui, Lietuvos totorių bendruomenė mūsų krašte gyvena daugiau nei 600 metų, nuo kunigaikščio Vytauto Didžiojo laikų. Totoriai yra musulmonai, Lietuvoje yra jų maldos namų mečečių.
Dar anksčiau už totorius Lietuvoje įsikūrė žydų bendruomenė. Žydai buvo išplėtoję savo mokyklų tinklą, užsiėmė prekyba, turėjo daug parduotuvių. Miestuose bei miesteliuose stovėjo jų maldos namai, vadinami sinagogomis.
- Kokių dar tautybių žmonių nuo seno gyvena Lietuvoje? Kokioms religijoms jie priklauso?
- Pagalvokite, kokių dar esama įvykių, daiktų ar statinių Lietuvoje, susijusių su kokiomis nors kitų tautų religijomis.
- Kaip reikėtų vadinti mūsų tautiečius, kurie dirba ir gyvena Anglijoje?
- Kaip reikėtų vadinti Lietuvoje dirbančius ir gyvenančius ukrainiečius?