Tema 2.1 (Istorija 8)

Pratarmė

Mieli aštuntokai!

Istorija – tai mokslas apie žmonijos kaitą, apie žmones laike. Todėl žengiate istorijos laiko tėkme tolyn. Prieš metus pradėjote mokytis apie senovės istoriją, pradėjote suprasti, koks buvo senovės pasaulis. Susipažinote su pirmosiomis žmonijos istorijoje senosiomis Egipto ir Mesopotamijos civilizacijomis. Aiškinotės, kaip atsirado raštas ir kokia buvo jo reikšmė kuriantis civilizacijai. Nagrinėjote Antikos pasaulio – senovės Graikijos ir senovės Romos – istorijos paslaptis. Supratote, kuo šios dvi Viduržemio jūros civilizacijos svarbios Europos raidai. O šiais metais pažinsite dvi kitas žmonijos istorijos epochas ir jų istorines erdves. Įžengsite į Europos žemyno gilumą ir pateksite į laikus, kai Europoje kūrėsi valstybės ir formavosi kultūros. Jūsų laukia kelionė po Viduramžių ir ankstyvųjų Naujųjų laikų Europą! Šioje kelionėje dalyvausite svarbiuose įvykiuose ir matysite įdomių reiškinių, sutiksite negirdėtų istorinių asmenybių ir atrasite nežinomų vietovių. Juk kiekviena epocha, kiekvienas laikotarpis turi savitą aplinką ir savų idėjų. Dažnai šių idėjų vedami žmonės priima lemiamus sprendimus ir duoda pradžią naujiems įvykiams bei reiškiniams.

Vadovėlį sudaro dvi dalys. Pirmoje vadovėlio dalyje aptariama Viduramžių Europos istorija, antra skirta ankstyviesiems Naujiesiems laikams apsvarstyti.

Viduramžiai – tai tūkstantis Europos istorijos metų, laikotarpis, trukęs maždaug nuo 500-ųjų iki 1500 metų. Vadovėlyje aptarsite, kas būdinga Viduramžiams ir kodėl jie išskiriami kaip žmonijos istorijos epocha. Atsakysite į klausimą, kaip šią epochą pažinti. Tai išsiaiškinę, judėsite toliau. O toliau laukia pažintis su keturiais temų blokais – keturiais skyriais, pasakojančiais Viduramžių Europos ir Lietuvos istoriją. Pirmas skirtas Viduramžių valstybių kūrimui ir jų raidai. Šiame skyriuje aptarsite valstybių atsiradimą Vakarų ir Vidurio Rytų Europoje. Išsiaiškinsite, kokį vaidmenį Viduramžių valstybėje atliko valdovas – monarchas. Antrame skyriuje išsiaiškinsite, kaip Europa tapo krikščionišku žemynu, ir įvertinsite Bažnyčios ir krikščionybės įtaką Viduramžių Europos raidai. Trečiame skyriuje tyrinėsite, kokia ir kuo ypatinga buvo Viduramžių visuomenė. Aiškinsitės, kokios pagrindinės grupės ją sudarė, kokias pareigas ir teises jos turėjo ir kaip gyveno žmonės, kurie nesilaikė krikščioniškos visuomenės taisyklių ar nesivadovavo jos idėjomis. O paskutiniame, ketvirtame, skyriuje susipažinsite su Viduramžių Europos kultūra. Sužinosite, kas būdinga Viduramžių švietimui ir mokslui. Išmoksite atskirti pagrindinius Viduramžių dailės ir architektūros stilius.

Antra vadovėlio dalis skirta ankstyvųjų Naujųjų laikų istorijai. Tai epocha, trukusi maždaug tris amžius – nuo 1500-ųjų iki 1800 metų. Antros vadovėlio dalies pradžioje išsiaiškinsite, kodėl istorikai teigia, kad ankstyvieji Naujieji laikai yra epocha, ir sužinosite, kuo ji ypatinga. Rasite atsakymą į klausimą, kokios istorinės datos šią epochą įrėmina – žymi jos pradžią ir pabaigą. Tada jūsų kelionė tęsis per tris skyrius, kuriuose sutiksite nemažai ankstyvųjų Naujųjų laikų Europos ir Lietuvos istorijos įvykių bei reiškinių. Pirmame tyrinėsite, kaip keitėsi Europos kultūra ir visuomenė XVI a., kokios ir iš kur kilo naujos idėjos. Antrame skyriuje aiškinsitės tolesnę valstybių raidą, jų permainingus santykius, svarbiausius politinės istorijos įvykius ir reiškinius. Trečiame skyriuje aptarsite ankstyvųjų Naujųjų laikų visuomenės pokyčius. Pamatysite, kaip tais laikais keitėsi visuomenė ir kas vyko XVI–XVIII a. Europos, taigi ir Lietuvos ekonomikoje. Paskutiniame, ketvirtame, skyriuje sužinosite, kokie ankstyvųjų Naujųjų laikų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros objektai išliko iki šių dienų. Tai pasaulietiniai ir sakraliniai statiniai, kurių formos itin skiriasi nuo Viduramžių pilių ir katedrų.

Viduramžių ir ankstyvųjų Naujųjų laikų kelionė, trunkanti apie tūkstantį tris šimtus metų, pilna ne tik įdomybių. Kai kurie praeities įvykiai, vyravusios sampratos ir įsitikinimai šiandien gali būti nesuprantami. Vis dėlto susitikimas su praeitimi ir jos pažinimas praplečia pasaulėžiūros horizontą. Per šią kelionę geriau suprasite aplinką, politinius įvykius, pažinsite kultūros vertybes ir visuomeninius vyksmus. Ir būkite pasiruošę netikėtumams bei nuotykiams, juk jų esama kiekvienoje kelionėje.

Autoriai

Prašau palaukti