Tema 9.6 (Istorija 5)

XX a. okupuotos Lietuvos herojai ir herojės (18 tema)

Šioje temoje MES

  • Susipažinsime su Lietuvos žydų gelbėtojų istorijomis.
  • Tyrinėsime 1949 m. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaraciją ir sužinosime, kaip ji buvo pasirašyta.
  • Aptarsime Onos Šimaitės ir Jono Žemaičio-Vytauto veiklą.

Žmogiškumo išbandymas – Lietuvos žydų gelbėjimas

Mūsų aptartą apdovanojimą – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių – Lietuvos Respublikos prezidentas įteikė ir asmenims (arba jų artimiesiems), kurie Antrojo pasaulinio karo metais per Holokaustą gelbėjo Lietuvos žydus.

Dažniausiai buvo gelbėjami vaikai – juos buvo lengviau paslėpti, be to, getuose uždarytos ir netekusios vilties išgyventi žydų šeimos apsispręsdavo išgelbėti bent savo atžalas (18.1 pav.). Iš geto slapta išgabenti vaikai vėliau slėpėsi patikimų asmenų rūsiuose, palėpėse, slaptuose kambariuose, atokiose sodybose, vienuolynuose. Jų gelbėtojai ir tie, kurie juos slėpė, apie tai negalėjo prasitarti net artimiausiems asmenims, kaimynams. Retais atvejais vaikus išgelbėjusios šeimos aplinkiniams juos pristatydavo kaip savus. Žydų gelbėjimas ir slėpimas turėjo būti laikomas didžiausioje paslaptyje, nes už tai grėsė labai griežtos bausmės, net mirtis. Todėl paslėptieji retai galėjo išeiti į lauką ar gyventi laisviau. Jie visą laiką jautė baimę, kad gali būti išduoti ar surasti. Be to, slepiami vaikai ar suaugusieji dažniausiai buvo atskirti nuo savo tėvų, kitų artimųjų. Jie nežinojo, kas šiems nutiko ir ar kada nors juos pamatys.

18.1 pav. Irena Veisaitė su mama, apie 1938 metus. Per Antrąjį pasaulinį karą Ireną išgelbėjo Stefanija Ladigienė, o mamą naciai nužudė. Išgelbėta I. Veisaitė vėliau tapo žymia Lietuvos mokslininke, profesore.

Kokie Lietuvos žmonės gelbėjo žydus? Tai buvo ir kunigai, ir vienuolės, ir ūkininkai, ir gydytojai, ir darbininkai. Jie buvo skirtingų tautybių, tikėjimų, turtingi ir neturtingi. Žydus gelbėjantys asmenys turėjo itin stiprų atsakomybės, rūpestingumo, užuojautos jausmą ir puoselėjo žmogiškąsias vertybes (18.2 pav.).

18.2 pav. Lietuvos didvyrių šeima: Lietuvos Respublikos Seimo narė, žydų gelbėtoja Stefanija Ladigienė ir Lietuvos kariuomenės savanoris, Nepriklausomybės karo dalyvis, generolas Kazys Ladiga

Išgelbėta Irena Veisaitė vėliau prisiminė:

„1944 m. kovo mėnesį apsigyvenau pas Lietuvos kariuomenės generolo Kazimiero Ladigos našlę Stefaniją Paliulytę-Ladigienę. Turėdama šešis vaikus, ji priėmė mane kaip septintą. Visiems vaikams buvau pristatyta kaip sesutė. Kai pirmą vakarą susėdome prie stalo valgyti varganų karo metų skrylių, pastebėjau, kad ponia Ladigienė man įdėjo truputį daugiau negu savo vaikams. Negaliu apsakyti, ką tuo metu man tai reiškė... Tai buvo kažkoks stebuklas. Vėliau ji mane palydėjo į kambarį, kuriame turėjau miegoti. Tai buvo sūnaus Lino kambarys. O kai buvau atsigulusi, atėjo pabučiuoti ir manęs. Na, čia aš ir nebeatlaikiau, pradėjau baisiai raudoti. Ji išsigandusi klausia, kodėl raudu, kas man atsitiko... Ir tada aš jos paklausiau: „Ar jums nešlykštu bučiuoti žydę?..“ Po šių žodžių apsiverkė ir ji. O aš jos paklausiau labai nuoširdžiai, man tikrai jau atrodė, kad manyje yra kažkas šlykštaus. Tąsyk kalbėjomės iki ketvirtos valandos ryto– ir nuo tos dienos ji tapo mano motina.“

I. Veisaitė, „Mano gelbėtojai“.

Klausimai ir užduotys

  1. Kur buvo paslėpta I. Veisaitė?
  2. Kokios S. Ladigienės būdo savybės išryškėja skaitant šį istorijos šaltinį?
  3. Pasvarstykite, kodėl S. Ladigienė ryžosi gelbėti Ireną.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl per Holokaustą dažniausiai buvo gelbėjami vaikai? Nurodykite ne mažiau kaip dvi priežastis.
  2. Kur dažniausiai buvo slepiami žydų vaikai?
  3. Kokios bausmės grėsė žydams padedantiems asmenims? Kaip manote, kodėl apie jas žinodami žmonės vis tiek rizikavo?
  4. Pasidomėkite, kaip S. Ladigienė išgelbėjo I. Veisaitę.

Narsioji bibliotekininkė Ona Šimaitė

18.3 pav. Ona Šimaitė

Susipažinkime su viena žymiausių žydus gelbėjusių asmenybių. Ona Šimaitė (18.3 pav.) iki karo ir per karą dirbo bibliotekininke. Vilniaus gete ji ėmė lankytis gavusi nacių leidimą, nes apsimetė, kad turi iš buvusių ir gete įkalintų studentų surinkti knygas. Iš tikrųjų O. Šimaitė į getą nešdavo reikalingus dokumentus, maistą, net ginklus, perduodavo žinias, o iš geto išnešdavo laiškus, vertingas knygas ar rankraščius. Ilgainiui ji ėmė ieškoti būdų, kaip žydams padėti iš geto ištrūkti, svarstė, kur ištrūkusius slėpti, kaip juos šelpti ir maitinti. Veikdama įvairiais būdais nuo pražūties ji padėjo išgelbėti ne vieną vaiką ar suaugusįjį.

O. Šimaitė buvo nepaprastai drąsi, ne kartą smarkiai rizikavo, kelis kartus nacių buvo suimta, bet vis išsisukdavo. Paskutinė jos išgelbėta mergina – Sala Vaksman. Iš pradžių ją slėpė savo bute, vėliau universiteto bibliotekoje, tiesiog spintoje. Ten mergina buvo priversta tūnoti ištisas dienas ir tik naktimis galėjo išlįsti, išsitiesti ir pamiegoti ant stalo ar grindų. Tačiau, kai į biblioteką įsilaužę vagys šią gyventoją pamatė, S. Vaksman ir ten tapo nebesaugu. O. Šimaitė jai rado kitą vietą slėptis. Galiausiai naciai O. Šimaitę susekė, tardė ir kankino, o tada išsiuntė į koncentracijos stovyklą. Ten O. Šimaitė sugebėjo išgyventi ir sulaukti karo pabaigos. Išgyveno ir S. Vaksman.

Po kurio laiko Izraèlio valstybė už žygdarbius O. Šimaitei pirmajai iš lietuvių suteikė Pasaulio tautų teisuolio vardą (18.4 pav.). Šį vardą gauna tie pasaulio žmonės, kurie per Holokaustą gelbėjo aukas nuo pražūties. Kovo 15-oji (tą dieną apdovanojimas buvo įteiktas O. Šimaitei) nuo 2023 m. minima kaip Lietuvos žydų gelbėtojų diena. Per 2023 m. minėjimą buvo pagarsinta daugiau kaip 1 700 vardų ir pavardžių asmenų, prisidėjusių gelbėjant Lietuvos žydus. Daugiau nei 900 Lietuvos piliečių pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.

18.4 pav. Pasaulio tautų teisuolio medalis

Karo metais Onos Šimaitės bute apsilankęs Andrius Bulota vėliau prisiminė:

„Girdėjau, kad ji su didžiuliu pasiaukojimu teikia materialinę ir moralinę pagalbą Vilniaus geto gyventojams. Iš pokalbio su Ona Šimaite supratau, jog ji tikrai pasiryžusi padaryti viską, kad palengvintų uždarytųjų gete gyvenimą.

Mums besikalbant, prasivėrė gretimo nedidelio kambarėlio durys. Pro jas nedrąsiai išėjo penkerių ar šešerių metų išblyškusi mergaitė. Paskui ją įėjo tamsiaplaukė vidutinio amžiaus moteris, linktelėjo galvą ir įvedė vaiką atgal į aną kambarėlį, uždarydama duris.

– Nebijai? Ar gestapas nesuuos? – neiškentęs paklausiau.

Užuot pasakiusi, Ona Šimaitė tik giliai atsiduso ir patylėjusi tarė:

– Pavakare jas iš čia išves... Naktį, jei pavyks, vieton jų ateis kiti. Darau, ką galiu. Tiek žmonių žūsta.“

A. Bulota, „Liudijimai apie Oną Šimaitę“.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite būdus, kuriais O. Šimaitė padėjo žydams.
  2. Pasvarstykite, kodėl į O. Šimaitės kambarį įėjusi moteris nieko nepasakė, o šeimininkė nieko jos nepaklausė.
  3. Kodėl A. Bulota O. Šimaitės paklausė, ar ji nebijanti?
  4. Kaip manote, kodėl O. Šimaitė gelbėjo žydus?

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite O. Šimaitės profesiją ir paaiškinkite, kaip ši profesija pravertė jai gelbėjant žydus Antrojo pasaulinio karo metais.
  2. Kaip naciai nubaudė O. Šimaitę už jos veiklą?
  3. Kam suteikiamas Pasaulio tautų teisuolio vardas?

Partizanai – Lietuvos didvyriai

Didžiausias XX a. Lietuvos gyventojų pasiaukojimas ir didvyriškumas atsiskleidė 1944–1953 m., kai partizanai gynė šalį nuo sovietų vergijos. 1944 m. Sovietų Sąjunga išstūmė iš Lietuvos vokiečius ir ją vėl okupavo. Prisiminę ankstesnes sovietų skriaudas ir siekdami atkurti savo laisvą valstybę Lietuvos gyventojai ėmė visuotinai jiems priešintis. Prasidėjo nuožmus antisovietinis karas. Per visą karą partizanų gretose kovėsi apie 50 tūkst. žmonių. Dar daugiau gyventojų buvo partizanų ryšininkai ir rėmėjai (18.5 pav.). Iš žemiau pateiktos lentelės (18.1 lentelė) sužinosite, kas su sovietais kovėsi ar kitaip jiems priešinosi.

18.5 pav. Partizanai su ryšininkėmis
18.1 lentelė Partizanų karo dalyvių statusas ir jų veikla

Partizanas

Ginkluotas asmuo, turėjęs slapyvardį ir skiriamuosius ženklus (dažnai ir uniformą), veikė kaip partizanų būrio narys. Partizano tikslas – atkurti Lietuvos nepriklausomybę.

Ryšininkas

Turėjo slapyvardį, palaikė ryšį tarp partizanų būrių, rinko žinias apie priešų judėjimą, platino partizanų spaudą ir atsišaukimus, partizanams atgabendavo vaistų, maisto. Ryšininko tikslas – padėti partizanams atkurti Lietuvos nepriklausomybę.

Rėmėjas

Tiekė partizanams maistą, vaistus, rinko kovotojams reikalingas žinias ir platino partizanų spaudą. Taip pat suteikdavo partizanams laikiną būstą ar leisdavo savo sodybose įrengti slėptuves. Rėmėjo tikslas – padėti partizanams atkurti Lietuvos nepriklausomybę.

Partizanų kova buvo nelengva. Jiems teko kautis su daug stipresniu priešu, nesilaikančiu karo įstatymų, – sovietai išniekindavo nukautų partizanų kūnus, trėmė į Sibirą jų artimuosius. Partizanų negalėjo pasiekti parama iš užsienio, jie negalėjo slėptis sunkiai prieinamuose kalnuose, nes tokių Lietuvoje nėra. Todėl kovotojams daug laiko teko praleisti miškuose, slėptis dažniausiai po žeme, šuliniuose, po pastatais įrengtose slėptuvėse ir bunkeriuose. Gyvenimas bunkeriuose buvo nepaprastai sunkus – trūko gryno oro, buvo šalta ir drėgna. Įsivaizduokite: žiemos viduryje ar lietingą rudenį turite gyventi tokiomis sąlygomis. Juk būtų nepaprastai sunku! Tačiau partizanai, nepaisydami sunkumų, vykdė savo užduotis – puldavo ir laikinai išlaisvindavo miestelius, rengė pasalas priešo kariams ir jų rėmėjams. Be to, gausiai leido laikraščius, juose skelbė apie savo tikslus ir sovietų nusikaltimus, siekė įkvėpti okupantų skriaudžiamus šalies gyventojus (18.6 pav.).

18.6 pav. Partizanų leisto laikraščio dalis

Šiai sunkiai kovai reikėjo drąsių karių ir gabių vadų. Jais paprastai tapdavo buvę Lietuvos kariuomenės karininkai ir kariai, mokytojai, studentai ir gimnazistai. Vienas tokių vadų buvo Jonas Žemaitis (18.7 pav.). Jis iki Antrojo pasaulinio karo tarnavo Lietuvos kariuomenės artilerijoje, turėjo kapitono laipsnį. 1945 m. pasitraukė į miškus, kur būrėsi Lietuvos partizanai (18.8 pav.). J. Žemaitis garsėjo kaip puikus vadas, todėl ne kartą buvo paaukštintas ir vadovavo vis didesniam kovotojų daliniui – rinktinei, apygardai, sričiai. Jis siekė suvienyti visus partizanus į vieną kumštį. Jam ir kitiems partizanų vadams pavyko tai padaryti 1949 m. įkūrus visus kovotojus vienijančią organizaciją Lietuvos laisvės kovos sąjūdį (LLKS). Jo pirmininku ir visos Lietuvos partizanų aukščiausiuoju vadu tapo J. Žemaitis. Tuo metu jo slapyvardis buvo Vytautas.

18.7 pav. Jonas Žemaitis
18.8 pav. Lietuvos partizanai, pirmas iš kairės – Jonas Žemaitis

Partizanas Jonas Žemaitis-Vytautas turėjo sūnų Laimutį, gimusį 1941 metais. Deja, Laimutis neilgai augo laimingoje šeimoje. Nuo 1945 m. tėtis partizanavo, todėl su sūnumi matėsi retai ir slapta. Istorikė Nijolė Gaškaitė-Žemaitienė apie slaptą partizanų vado susitikimą su sūnumi rašė:

„Laiko turėjo ne daugiau kaip 3–4 valandas. Langų neuždengė, žiburio nedegė. Vasaros naktis buvo šviesi ir trumpa. Vyrai, susėdę kitame kambaryje, tyliai dainavo. D. Žiaunytė, J. Nuobaro gimnazijos laikų mokslo draugė, išėjo į virtuvę pasikalbėti su juo, o J. Žemaitis pasiliko vienas su sūnumi. Nors ir pakeltas iš patalo, berniukas buvo guvus ir drąsus. Pirmiausia susidomėjo žaislais, kardo nepaleido iš rankų. Pamatęs šviečiančias kompaso rodykles, klausė, kas tai yra. Tėvas vaikui aiškino rimtai, kaip suaugusiajam. Tačiau berniukas nenustygo vietoje. Retkarčiais palikdavo tėvą ir atbėgdavo pas vyrus paklausyti dainų. Jei būtų galėjęs, J. Žemaitis būtų vaiko iš rankų nepaleidęs. Nepastebėjo, kaip prabėgo trejetas valandų. Jau aušo. Pakilo, stipriai priglaudė prie savęs vaiką. Ar bepamatys?“

N. Gaškaitė-Žemaitienė, Žuvusiųjų prezidentas: Jono Žemaičio biografija, Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 1998, p. 159.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl J. Žemaitis su sūnumi susitiko slaptai?
  2. Apibūdinkite tėčio ir sūnaus santykius, atsiskleidžiančius skaitant šį istorijos šaltinį.
  3. Kaip manote, kuo J. Žemaičiui buvo svarbus šis susitikimas su sūnumi?
18.9 pav. Paminklas Minaičių kaime (Radvı̇̀liškio r.), vietoje, kur vyko partizanų vadų susirinkimas. Čia kasmet partizanų atminimą pagerbia kariai, šauliai ir kiti žmonės.
18.11 pav. Rekonstruotas bunkeris, kuriame susirinkę partizanų vadai pasirašė LLKS Tarybos Deklaraciją.

Įkurti Sąjūdį nebuvo lengva. Partizanų vadams iš visos Lietuvos reikėjo susirinkti į vieną vietą. Atvykti turėjo laikydamiesi visų saugumo reikalavimų: keliauti beveik tik naktimis, apsistoti miškuose arba tik pas patikimus asmenis. Iš Dzūkijos keliavusiam Adolfui Ramanauskui-Vanagui ši kelionė truko beveik tris mėnesius. Ne visi atvykę vadai vienas kitą pažinojo, todėl reikėjo įsitikinti, ar tarp atvykusiųjų nėra partizanais apsimetusių priešų. Sovietai, siekdami sužinoti, kur slapstosi kovotojai, dažnai apsimesdavo partizanais. Viską kruopščiai išsiaiškinus, prasidėjo vadų posėdžiai, jie truko 20 dienų. Svarbiausias įvyko Mináičių kaime (18.9, 18.11 pav.), bunkeryje. Čia 8 partizanų vadai priėmė išskirtinį dokumentą Deklaraciją (18.10 pav.). Joje partizanai dar kartą patvirtino, kad galutinis visų kovotojų tikslas – atkurti valstybės nepriklausomybę. Taip pat Deklaracijoje buvo nusakyta, kaip ateityje atrodys Lietuva, kokia bus jos santvarka. Galime teigti, kad mažas bunkeris, kuriame 1949 m. posėdžiavo partizanai, keliolikai dienų tapo visos kovojančios Lietuvos požemine sostine. Daug vėliau laisvos Lietuvos Seimas J. Žemaitį pripažins su sovietais kovojusios Lietuvos valstybės vadovu ir jo portretas kabės šalia visų Lietuvos prezidentų atvaizdų. Mūsų partizanų vadui bus pastatyti paminklai Palangoje ir Vilniuje (18.12, 18.13 pav.).

18.10 pav. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaracija
18.10 pav. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaracija
18.12 pav. Paminklas Jonui Žemaičiui-Vytautui Palangoje – jo gimtinėje
18.13 pav. Paminklas Jonui Žemaičiui-Vytautui Vilniuje prie Krašto apsaugos ministerijos

Ryšininkė Elvyra Pliupelytė apie Joną Žemaitį-Vytautą prisimena:

„Sėdime kartą prie laužo, partizanai tyliai dainuoja, daugiausia Dargio sukurtas dainas, o Vytautas – kiek atokiau, ant pasvirusio medžio kamieno, susikaupęs, galvą nuleidęs. Man atrodė, kad jis labai pavargęs, tarsi atsakomybės naštos prislėgtas. Su savo pavaduotojais – štabo viršininku L. Grigoniu, sekretoriumi P. Bartkumi ar atėjusiais kitų padalinių vadais, kalbėdamasis su apsauginio būrio vyrais visada būdavo draugiškas, taktiškas. Visi jį labai gerbė, tačiau santykiai nebuvo įtempti kaip vado ir žemesnio rango partizanų, visi jautėsi laisvai. Ir dabar prisiminus juos mane graužia sąžinė, kad taip menkai jais tesirūpinau. Jiems reikėjo ir daugiau vitaminų, ir geresnio maisto, o aš skaitydavau Bernardo Brazdžionio, Maironio ir kitų poetų patriotinius eilėraščius – atseit stiprinau dvasią. Iš tikrųjų jie patys buvo dvasios milžinai, prie kurių glaudžiausi nejausdama jokios baimės.“

N. Gaškaitė-Žemaitienė, Žuvusiųjų prezidentas: Jono Žemaičio biografija, Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 1998, p. 473.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite tris J. Žemaičio būdo savybes, kurios išryškėja skaitant šį istorijos šaltinį.
  2. Kaip šaltinio autorė vertina J. Žemaitį ir kitus partizanus? Atsakymą pagrįskite šaltinio ištraukomis.

Priėmus Deklaraciją karas tęsėsi dar kelerius metus. 1953 m. J. Žemaitis buvo suimtas ir vėliau nužudytas. Maždaug tuo metu baigėsi ir dešimt metų trukęs partizanų karas, kuriame žuvo mažiausiai apie 20 tūkst. kovotojų, daug buvo įkalintų koncentracijos stovyklose. Vis dėlto jų pagrindinis tikslas buvo pasiektas 1990 m. Lietuva vėl tapo nepriklausoma. Šimtai gyvų partizanų, sulaukusių Lietuvos nepriklausomybės, galėjo papasakoti apie savo kovas ir žuvusius kovos draugus.

1949 m. vasario 16 d. pasirašyta LLKS Tarybos Deklaracija yra gana didelis dokumentas, jame partizanai surašė svarbiausius dalykus. Susipažinkite su keliais šios deklaracijos punktais:

1. LLKS Taryba <...> okupacijos metu yra aukščiausias tautos politinis organas, vadovaująs politinei ir karinei tautos išsilaisvinimo kovai.

2. LLKS Tarybos ir jos Prezidiumo būstinė yra Lietuvoje.

3. Valstybinė Lietuvos santvarka – demokratinė respublika. <...>

5. Atstačius Lietuvos Nepriklausomybę, ligi susirenkant Seimui, Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas eina LLKS Tarybos Prezidiumo Pirmininkas. <...>

14. Lietuvos valstybės atstatymas, ligi Seimo bus priimta ir paskelbta žmogaus laisvės ir demokratijos siekimus atitinkanti valstybės konstitucija, vykdomas pagal šioje Deklaracijoje paskelbtus nuostatus ir 1922 m. Lietuvos Konstitucijos dvasią.

15. Atstatytoji Lietuvos valstybė garantuoja lygias teises visiems Lietuvos piliečiams, neprasikaltusiems lietuvių tautos interesams. <...>

17. Asmenys, bolševikinės arba vokiškosios okupacijos metu išdavę Tėvynę bendradarbiavimu su priešu, savo veiksmais ar įtaka pakenkę tautos išsilaisvinimo kovai, susitepę išdavystėmis ar krauju, yra atsakingi prieš Lietuvos Teismą.

„Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija“, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas.

Klausimai ir užduotys

  1. Kurią dieną Deklaracija buvo pasirašyta? Kaip manote, kodėl būtent šią dieną?
  2. Ką reiškia raidinė santrumpa LLKS?
  3. Kokia institucija, anot Deklaracijos, paskelbta aukščiausiąja valdžia okupuotoje Lietuvoje?
  4. Kokią valstybės santvarką siekė atkurti Deklaraciją pasirašę asmenys?
  5. Kas turėjo eiti Lietuvos Respublikos prezidento pareigas? Iki kada jis turėjo jas eiti?
  6. Kaip buvo nuspręsta pasielgti su žmonėmis, kurie išdavė tėvynę? Pasvarstykite, kodėl būtent taip.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl Lietuvoje vyko partizanų karas? Su kuo kovojo partizanai?
  2. Palyginkite partizanų ir savo gyvenimo sąlygas. Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip tris skirtumus.
  3. Kokia buvo J. Žemaičio profesija? Kaip ji pravertė partizaniniame kare?

Tyrinėkite

Pasidomėkite, kokie partizanai veikė jūsų gyvenamojoje vietovėje, ir apie juos parenkite pristatymą arba tinklalaidę. Jei gyvenate mieste, kuriame partizanų nebuvo, pasirinkite arčiausią regioną, kuriame vyko partizaninės kovos.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl Lietuvos žmonės gelbėjo žydų tautybės gyventojus? Nurodykite tris būdus, kaip jie buvo gelbėjami.
  2. Koks buvo pagrindinis Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaracijos tikslas?
  3. Nurodykite ir apibūdinkite O. Šimaitės ir J. Žemaičio-Vytauto reikšmę Lietuvos istorijai.

TYRINĖKITE

Naudodamiesi internetu išsiaiškinkite, kaip Lietuvoje įamžintas O. Šimaitės ir J. Žemaičio-Vytauto atminimas.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Okupuotos Lietuvos didvyriai turėjo atsisakyti patogaus gyvenimo, galimybės būti su savo šeima ir kitų svarbių dalykų. Kaip manote, kas svarbiau: asmeninė gerovė ar pagalba kitiems ir kova dėl Lietuvos laisvės? Atsakymą pagrįskite.

Prašau palaukti