Tema 4.6 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Kodėl kyla konfliktų?

Visi žmonės yra skirtingi, jie turi skirtingas nuomones, skirtingus tikslus, tiki skirtingais dalykais. Skiriasi žmonių poreikiai, norai, įpročiai. Kai susiduria skirtingos nuomonės ir norai, kartais kyla konfliktų. Kiekvienas konflikto dalyvis – ar suaugęs žmogus, ar vaikas – gina savo nuomonę. Vaikų barnis (pavyzdžiui, dėl to, kam atiteks koks nors daiktas) netrunka pavirsti stumdymusi, peštynėmis. Dėl ko nors konfliktuoti gali net broliai ir seserys, klasės ir kiemo draugai.

Konfliktas išmoko lankstumo, daug sužinai ir apie save: ar tavo norai yra pamatuoti; ar ko nors siekdamas neskriaudi silpnesnio; ar turi drąsos užstoti skriaudžiamąjį; ar moki susitarti ir pan.

  • Kartu pagalvokite ir lentoje užrašykite, dėl ko kyla konfliktų tarp jūsų klasės mokinių.

Ką daryti kilus konfliktui?

Jei klasėje kyla nesutarimas, svarbiausia išskirti peštukus ir atitolinti juos vieną nuo kito. Tai nebūtinai turi padaryti suaugę žmonės – gali ir klasės draugai. Svarbu, kad konflikto dalyviai nesužalotų savęs ir kitų. Jiems nurimus, reikia padėti išspręsti ginčą. Kaltė dėl nesutarimo dažniausiai tenka abiem pusėms. Tuomet siūlomi tokie konflikto sprendimo žingsniai:

  • Problemos įvardijimas: išsiaiškinama, dėl kokios priežasties kilo šis konfliktas.
  • Savo požiūrį, dėl ko kilo konfliktas, išsako, argumentuoja abi konfliktuojančios pusės. Abu požiūriai turi būti įdėmiai išklausyti ir suprantami konfliktuojančioms pusėms.
  • Kartu ieškoma konflikto sprendimo būdo, tenkinančio abi puses; svarbu suprasti, kad susipriešinusios pusės turės sumažinti savo norus, kad susitarimas taptų įmanomas.
  • Susitariama dėl veiksmų plano, vedančio konflikto išsprendimo link.

Ar patys konflikto dalyviai gali taip susitarti? Ne visada. Dažniausiai jiems reikia padėti. Pagalbininkais gali tapti ir klasės draugai, ir mokytojai.

  1. Prisiminkite kokį nors klasėje kilusį konfliktą. Kaip jis buvo sprendžiamas? Ar nurodyti konflikto sprendimo žingsniai būtų galėję padėti?
  2. Išsiaiškinkite, ką reiškia žodis „kompromisas“. Kuo jis gali būti naudingas sprendžiant nesutarimus?
  3. Nusipieškite ir klasėje pasikabinkite plakatą su konflikto sprendimo žingsniais. Nepamirškite įrašyti ir paties pirmojo žingsnio – išskirti peštukus.

Kada reikalingas teisėjas?

Neretai ginčijamasi dėl skirtingų įsitikinimų. Pasakyti, kurie iš jų teisingi, gali abi nuomones išklausantis, kiekvieno įsitikinimo argumentus pasveriantis žmogus, kuris yra nešališkas stebėtojas, teisėjas. Tuomet reikės žengti tokius žingsnius:

Teisingumo simboliu tapusi graiku deive Temide
  • Išsirinkite mokinį, kuris bus stebėtojas arba teisėjas. Jis turi būti nešališkas, juo turi pasitikėti abi ginče dalyvaujančios pusės.
  • Vienas po kito ginčo dalyviai išdėsto savo nuomonę, pateikia savo argumentus.
  • Diskutuojant galima pateikti klausimų, į juos turi būti atsakoma.
  • Kuris ginčo dalyvis teisus – nusprendžia stebėtojas. Bet gali būti siūloma ieškoti kompromisų, vienam ir kitam ginčo dalyviui iš dalies keisti savo nuomonę ir kartu sutarti dėl sprendimo.

  1. Pasiskirstykite vaidmenimis ir padiskutuokite.

Kas yra geriau?

Katinas
krepšinis
spagečiai​​

ar
ar
ar​​

šuo;
​futbolas;
​pica.

  1. Įvertinkite, kaip sekėsi diskusija.
  2. Kas buvo sunkiausia, o kas – lengviausia?
  3. Stebėtojas arba teisėjas turi paaiškinti savo sprendimo argumentus.
  4. Kaip apibūdintumėte teismą simbolizuojančią graikų deivę Temidę? Kodėl ji užrištomis akimis, su svarstyklėmis ir kardu?
  5. Kaip manote, ar gebėjimas diskutuoti ir rasti sprendimus gali padėti mokiniams kontroliuoti savo elgesį?
  6. Kaip manote, kokiu būdu – ieškant sutarimo ar teisėjo sprendimu – nustatomas sporto varžybų nugalėtojas?
  7. Padiskutuokite, kaip aptarti konfliktų ir ginčų sprendimo būdai gali būti panaudojami kilus nesutarimų tarp valstybių.

Užduotys

  • Nusiraminimas.
  • Konfliktuojančių žmonių išskyrimas.
  • Abiejų pusių išklausymas.
  • Savo nuomonės gynimas bet kokia kaina.
  • Vyresnio amžiaus konflikto dalyvio klausymas.
Prašau palaukti