Tema 9.6 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Gyvenu ir mokausi

Gimdamas kūdikis jau moka ryti, kvėpuoti, judinti galūnes. Nuo pirmos gyvenimo dienos pažinimo laukas išsiplečia: vaikas mokosi skirti šaltį nuo šilumos, tamsą nuo šviesos, triukšmą nuo tylos, didelį nuo mažo, patinkantį maistą nuo nepatinkančio. Ilgainiui mokymasis tampa vis sudėtingesnis, nes mokomasi vaikščioti, kalbėti, savarankiškai valgyti, žaisti.

Bendraudami su aplinkiniais, kiekvieną dieną vis geriau ką nors suprantame, padarome, protingiau elgiamės. Kitaip tariant, mokomės visą gyvenimą: domimės supančiu pasauliu, pasirenkame sektinus pavyzdžius, stengiamės nekartoti klaidų. Taigi kūdikystėje įgyti įvairūs gebėjimai bėgant laikui ir sukaupiant vis daugiau patirties stiprėja, sudėtingėja, tampa kompleksiniai.

  1. Visi paveikslėliuose pavaizduoti vaikai ko nors mokosi. Įvardykite ko.
  2. Paklauskite artimųjų, kokių svarbių dalykų jie išmoko ne mokykloje.

Ko išmokome pradinėse klasėse

Jei prisimintumėte, kokie atėjote į pirmą pradinės mokyklos klasę, nustebtumėte, kiek daug per šį laiką išmokote ir kiek išbandėte naujovių. Galbūt vieni mokomieji dalykai patiko labiau, kiti mažiau, bet svarbiausia, kad mokėtės mokytis, bendrauti, dirbti kartu su klasės draugais. Taip pat išmokote reikšti nuomonę, įsitraukėte į kūrybinę veiklą. Visa tai vadinama bendraisiais gebėjimais, kurie jums pravers visą tolesnį gyvenimą.

Įgydami vis daugiau žinių ir patirties imate savarankiškiau mąstyti ir suprasti, kas jums patinka ir yra vertinga, o kas ne. Kartais net pradedate prieštarauti suaugusiųjų nuomonei. Taigi pradinėse klasėse ima formuotis jūsų pažiūros.

  1. Pagalvokite apie pastaruosius ketverius mokslo metus. Kurie mokomieji dalykai jums labiausiai patiko? O kurie geriausiai sekėsi? Ar esate patenkinti savo pasiekimais?
  2. Per kurio mokomojo dalyko pamokas geriausiai pažinote pasaulį? Papasakokite apie tų pamokų naudą.
  3. Kas jums labiau patinka: klausytis mokytojo dėstymo ar patiems domėtis aptariamu dalyku; atlikti užduotis savarankiškai ar kartu su klasės draugais; stebėti diskusiją klasėje ar joje dalyvauti; siūlyti idėjas ar padėti jas įgyvendinti; atlikti duotą užduotį ar patiems ją sugalvoti?

Mokomės ne vien įgyti žinių

Mokantis vyresnėse klasėse ne kartą kils klausimas, kas gyvenime svarbiau žinios ar pažiūros, t. y. tų žinių vertinimas. Dėl skirtingų pažiūrų žmonių gyvenimas gali stipriai skirtis. Pavyzdžiui, požiūris į gamtą. Gamta besirūpinantis žmogus rūšiuoja atliekas, nenaudoja plastikinių maišelių ir vienkartinių indų, taupo elektros energiją, indus plauna ekologišku indų plovikliu, neperka automobilio su dyzeliniu varikliu, daug vaikščioja pėsčiomis ar važinėja dviračiu, nenaudoja sintetinių trąšų ir t. t.

Siekdamas tobulėti toks žmogus elgsis pagal savo pažiūras ir stengsis gyventi saugodamas gamtą: galbūt vietoj benzininio automobilio nusipirks elektromobilį, įsirengs saulės baterijas, vonią pakeis dušu, žiemą nešios paltą, o ne iš gyvūnų kailių pasiūtus kailinius.

Visai kitaip gyvens gamta nesirūpinantis žmogus: įsigis galingą automobilį, prekybos centre prekes susidės į plastikinius maišelius, iškylaudamas naudos vienkartinius indus ir paliks juos miške, namuose įsirengs sūkurinę vonią ir nusipirks natūralaus kailio kailinius. Kaip matote, šių žmonių gyvenimas skirtingas, net jeigu jie mokėsi toje pačioje mokykloje ir uždirba tiek pat pinigų. Skirtumus lemia nevienodas požiūris į tuos pačius dalykus.

Vis dėlto yra tikimybė, kad matydamas išdžiūvusį ežerą ar prišiukšlintas pamiškes, dusdamas nuo miesto gatvėse tvyrančio smogo net ir nerūpestingasis susimąstys. Per gyvenimą įgyta patirtis ir sukauptos žinios primins, kodėl ir kaip reikia tausoti gamtą. Galbūt tai suvokęs jis pakeis savo požiūrį ir taps atsakingesnis. To linkime jums visiems būkite atsakingi vieni už kitus ir už savo planetą!

  1. Paaiškinkite savais žodžiais, kuo skiriasi žinios ir pažiūros.
  2. Kaip suprantate žodį „karjera“? Ką reiškia „siekti karjeros“?
  3. Aptarkite, ar klasės draugai vienodai vertina tuos pačius dalykus (televiziją, muziką, keliones, maistą, mokymąsi ir t. t.). Kaip tam tikras požiūris gali nulemti jūsų ateitį?
Prašau palaukti