Tema 9.5 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Tobulėju aš, tobulėja pasaulis

Kaip kiekvienas galime prisidėti prie pasaulio tobulinimo? Jei ką nors pagerinsime artimiausioje aplinkoje – šeimoje, klasėje, gyvenamojoje vietoje, tai šiek tiek prisidėsime prie savo šalies gerovės, vadinasi, truputį patobulės visas pasaulis. Juk jei surinksime plastiko šiukšles aplinkui, mūsų planeta taps švaresnė.

Norėdami, kad džiugintų mus supanti aplinka, pirmiausia turime atsigręžti į save ir pasvarstyti, kaip patys tobulėjame: ar įgyjame žinių, ar mokame bendrauti, ar stengiamės kūrybiškai spręsti kylančias problemas, ar gebame kritiškai mąstyti.

Praeitoje pamokoje aptarėme, ko reikia, kad pasiūlyta idėja būtų įgyvendinama. Dabar pasvarstysime, kaip palaikymo sulaukusią idėją paversti realybe.

Nuo idėjos prie realybės

Štai trys paveikslėliai, vaizduojantys, kaip reikėtų eiti nuo idėjos iki rezultato. Kaip manote, kuris paveikslėlis tinkamiausias? Kodėl?

Kartais sakoma, kad dirbama be tikslo arba be plano. Tarkime, turime idėją gyvenamojoje aplinkoje surinkti plastiko šiukšles. Galime suvokti tikslus, matyti prasmę, bet nesukūrus veiklos plano šiukšlių rinkėjai nesusirinks reikiamoje vietoje numatytu laiku, vaikščios neorganizuotai, nepasiskirstys teritorijų. O gali atsitikti ir taip, kad numatysime veiklos planą, bet pamiršime pakviesti mokinius į talką. Tokiu atveju tikslo irgi nepasieksime, mūsų aplinka netaps švaresnė.

  1. Prisiminkite savo netikslingai padarytų darbų.
  2. Pagalvokite, kodėl kai kurie žmonės kritikuojami dėl to, kad daug kalba, bet nieko nedaro. Kokio žingsnio, remiantis aptarta schema, jie neatlieka?
  3. Kodėl svarbu ne tik gerai apgalvotas veiklos planas, sėkminga veikla, bet ir pasiekti rezultatai, prasmė? Kada girdime sakant „darbas dėl darbo“ arba „laiko stūmimas“?
  4. Pateikite pavyzdžių, kaip galite prisidėti prie aplinkos tobulinimo, kad teigiamų pokyčių pajustumėte ne tik jūs.

Turėk savo nuomonę

Labai dažnai mūsų svajones ir idėjas veikia kitų žmonių sumanymai, apie kuriuos girdime per televiziją, matome internete, spaudoje. Kaip atsirinkti, kas reikalinga ir naudinga? Pirmiausia apie patikusius dalykus reikėtų susirinkti kuo daugiau informacijos, pasidomėti atsiliepimais, nepasikliauti vienu šaltiniu. Taip pat svarbu būti kritiškiems, susidaryti nuomonę. Jeigu kyla ginčas, negalima aklai užsispirti. Geriausias sprendimas – išsakyti savo poziciją ir paprašyti kitų taip pat pareikšti nuomonę. Taigi prieš imantis kokios nors veiklos svarbu įsiklausyti, ką sako aplinkiniai, apmąstyti ir suprasti, ko tikrai reikia.

Kartais iš kitur nusižiūrėta patikusi idėja gali trukdyti tobulėti, netgi pakenkti kūrybingumui. Tokiais atvejais taip pat pagelbės kritiškumas, asmeninė ir aplinkinių nuomonė, gebėjimas įsigilinti ir paprašyti pagalbos.

Siekiant įgyvendinti idėjas, labai svarbu turėti palaikančių ir paskatinančių žmonių, galinčių padėti kilus sunkumų ar pridarius klaidų.

  1. Paaiškinkite, kaip kiekvieną paveikslėlį susietumėte su šios pamokos tema.
  2. Kaip suprantate pasakymą „žmogaus tobulėjimas“?
  3. Kodėl, sulaukus pasiūlymo nuveikti ką nors kartu ar kam nors prašant paslaugos, kartais svarbu mokėti pasakyti „ne“?
  4. Sudarykite planą, kaip tobulėsite kitais mokslo metais mokymosi, sporto, muzikinio ar meninio lavinimo ir kitose srityse. Jei norite, savo planą pristatykite bendraklasiams.

Užduotys

Idėja –  –  – rezultatas

  • Turėti nuostatą, kad kito žmogaus nuomonė yra neteisi.
  • Susimąstyti ir įvertinti informacijos teisingumą.
  • Sugebėti atrinkti reikalingą informaciją.
  • Bet kokios informacijos priėmimą.
Prašau palaukti