Miškas, sodas ir parkas
Nuo to, kokie medžiai auga miške, priklauso ir to miško pavadinimas. Tikriausiai savaime suprantama, kad beržynu vadinsime mišką, kuriame auga beržai, o pušyne auga pušys. Yra ir daugiau miškų, vadinamų juose augančių medžių vardu.
Tačiau nebūtinai miško pavadinime rasime medžio pavadinimą. Pavyzdžiui, šilas – smėlyne augantis spygliuočių miškas, o giria vadiname būtinai didelį mišką, kuriame auga visokių rūšių medžiai ir didelė jų dalis yra seni. Miškas – lyg medžių valstybė.
Vieni miško gyventojai miršta, kiti gimsta, atkeliauja naujų gyventojų, vėjas ir gyvūnai iš kitų miškų atneša sėklų. Kai žmonės miškų netvarko, jie tampa sunkiai pereinamais brūzgynais, kuriuose gausu privirtusių medžių ir priaugusių krūmų. Lietuvoje miškų savininkai privalo prižiūrėti savo turtą: išvežti nugriuvusius ir iškirsti sergančius medžius, menkaverčius krūmus. Nukirsta mediena panaudojama kurui, statyboms ar popieriaus gamybai.
Miške medžiai pasisėja savaime, bet žmonės savo aplinkoje dažnai patys sodina medžius ir sukuria sodus ar parkus. Jei plotas užsodinamas vaismedžiais ar uogas vedančiais krūmais, jį vadiname sodu.
Sodas nepanašus į mišką – jame auga tik vaismedžiai, dažniausiai susodinti eilėmis. O parkas yra viešas ir skirtas laisvalaikiui, poilsiui, sveikatinimuisi. Parkuose medžiai sodinami tvarkingai ir patys plisti negali, nes nuolat prižiūrimi, karpomi, persodinami ir atsodinami. Skirtingose šalyse ir parkai yra skirtingi.
Esame įpratę Lietuvos parkuose matyti daug medžių, todėl angliškas parkas mums panašesnis į pievą, o prancūziškas atrodo įmantrus ir labai puošnus. Parko planavimas – sudėtingas darbas, nes parenkant augalus reikia įsivaizduoti, kaip jie atrodys po keliasdešimties ar net šimto metų, vadinasi, būtina gerai juos pažinti. Aišku, įrengtą parką reikia tinkamai prižiūrėti, antraip jis taps mišku.
- Koks pagrindinis skirtumas tarp miško ir parko?
- Kodėl, jūsų manymu, reikia prižiūrėti miškus?
- Išsiaiškinkite, ką reiškia žodis „taiga“.
- Nupieškite parko, kuris turėtų būti jūsų gyvenamojoje vietoje – mieste, miestelyje ar kaime, – planą. Pagalvokite, ko dar, be augalų, turėtų būti parke ir kokia to parko paskirtis. Pristatykite klasei savo projektą.
- Jau sužinojote, kas yra beržynas ir pušynas. Išvardykite dar penkis miškų pavadinimus, kurie kilę iš medžių pavadinimų. Suskirstykite šiuos pavadinimus žodžio dalimis. Ką pastebėjote?
- Paieškokite informacijos ir raskite bent dviejų dabar Lietuvoje esančių girių ir dviejų parkų pavadinimus.
- Kuo sodas skiriasi nuo parko?
- Kaip manote, kuo skiriasi vaismedžiai ir dekoratyviniai augalai? Ar vaismedžiai gali būti dekoratyviniai?