Prisitaikome, kad išgyventume
Dėl natūralios atrankos ir besikeičiančių gyvenimo sąlygų ne tik atsirado naujų gyvūnų rūšių, bet ir pačios rūšys stipriai keitėsi. Žinome, kad žirafos kaklas ilgas, o ar žinome, kodėl? Žirafai reikia pasiekti lapus, esančius aukštai medžiuose. Kadaise žirafos, kurių kaklai buvo trumpesni, sunkiau susirasdavo ėdesio, buvo silpnesnės ir greičiau nugaišdavo, o gerai besimaitinančios gyveno ilgiau ir augino į save panašius stiprius palikuonis. Ilgainiui rūšis evoliucionavo ir šiandien visas žirafas matome ilgais kaklais.
Štai Australijoje gyvenanti skruzdėda turi neįprastą nosį – juk kaip nors reikia pasiekti skruzdes, gyvenančias siauruose urveliuose. Bebrai be stiprių ir didelių priekinių dantų taip pat neišgyventų – tai pagrindinis įrankis statant užtvankas ir namus.
Visi organizmai per gyvenimą keičiasi (auga, stiprėja, o vėliau sensta ir silpsta), tačiau ne visos rūšys vienodai. Pavyzdžiui, žmonėms gimsta į juos panašūs kūdikiai – su tais pačiais išoriniais požymiais. Ką tik gimęs ežiukas labiau skiriasi nuo savo tėvų, bet vis tiek galime suprasti, kad tai ežys.
O dabar panagrinėkime kiek kitokį atvejį. Iš kiaušinėlio išsiritusi varlė net kelis kartus pasikeičia, kol tampa panaši į suaugusią varlę. Pirmiausia iš kiaušinėlių išsirita maži gyvūnėliai – buožgalviai, turintys tik galvą ir uodegą, todėl šiek tiek primenantys žuvis. Paskui išauga kojos, nunyksta uodega, žiaunos virsta plaučiais ir buožgalvis tampa jauna varle, kuri jau panaši į savo tėvus.
Drugeliai ir kiti vabzdžiai vystosi kiek kitaip. Iš kiaušinėlio išsirita vikšras, kuris pasimaitinęs apsitraukia standžiu apvalkalu ir tampa lėliuke. Iš lėliukės išsirita drugelis, panašus į kitus tos rūšies drugius.
- Pakomentuokite paveikslėlius apačioje. Kaip jie susiję su rūšies prisitaikymu prie aplinkos?
- Remdamiesi žirafos evoliucijos aprašymu, paaiškinkite, kaip vystėsi dramblys.
- Kodėl galime teigti, kad paveikslėlis, vaizduojantis dramblio evoliuciją, dera prie paveikslėlio, vaizduojančio žirafos evoliuciją, o ne prie paveikslėlių grupės apačioje?
- Pateikite daugiau pavyzdžių, kaip gyvūnai prisitaiko prie gyvenimo sąlygų.
- Varlės ar drugelio vystymasis dar vadinamas metamorfoze. Išsiaiškinkite šio žodžio reikšmę. Kokiu žodynu naudositės?