Tema 8.1 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Žemės ir gyvybės atsiradimas

Žmogus – tik viena iš gyvybės rūšių Žemėje. Mus supa begalinė rūšių įvairovė – nuo mikroskopinių organizmų iki didžiulių žinduolių. Kiekviena rūšis prisitaikiusi gyventi tam tikroje aplinkoje, terpėje, todėl kai kurių plika akimi netgi nepastebime.

klumpelė – organizmas, kurį sudaro tik viena ląstelė
mėlynasis banginis, užaugantis iki 30 m ilgio

Mokslininkai šimtus metų ginčijasi, mėgindami atsakyti į klausimą, kaip atsirado Žemė ir visata, iš kur kilo gyvybė. Iki šiol nėra bendros nuomonės, tačiau labiausiai paplitusi Didžiojo Sprogimo teorija. Ja remiantis, prieš 14 milijardų metų įvykus Didžiajam Sprogimui atsirado visata ir ji iki šiol plečiasi – visa, kas joje yra, tolsta nuo sprogimo centro.

Kaip mūsų planetoje atsirado gyvybė? Šiuo klausimu mokslininkai taip pat nesutaria. Vieni teigia, kad gyvybė į Žemę atkeliavo su atsitiktinai nukritusiu meteoritu – ant jo paviršiaus būta tam tikrų bakterijų. Kiti mano, kad gyvybei pradžią davė į vandenyną iš ugnikalnių patekusios skirtingos medžiagos, susimaišiusios su vandenyje esančiomis medžiagomis. Sutariama dėl vieno: pirmiausia gyvybė atsirado vandenyje.

Pačią garsiausią teoriją apie gyvybės vystymąsi Žemėje sukūrė anglų mokslininkas Čarlzas Darvinas. Dažnai ji vadinama Darvino evoliucijos teorija. Šio mokslininko ir jo sekėjų teigimu, gyvybės vystymąsi Žemėje ir naujų rūšių atsiradimą lėmė gebėjimas prisitaikyti prie gyvenamosios aplinkos ir natūrali atranka. Kitaip tariant, siekdami išgyventi, gyvi organizmai milijonus metų keitėsi, radosi naujų rūšių. Vienos jų gyvena iki šiol, kitos sparčiai nyksta arba jau visai išnyko.

Kaip keitėsi gyvi organizmai nuo pirmųjų bakterijų iki žmogaus atsiradimo?

Darvino evoliucijos teorija teigia, kad gyvybė radosi palaipsniui – nuo paprastesnių formų pamažu darydamasi vis sudėtingesnė.

iguana
dinozauras
Komodo varanas
krokodilas

Dabartinės rūšys atsirado iš ankstesnių, jau išnykusių. Rūšys nyksta ir keičiasi, nes kinta jų gyvenamoji aplinka, klimatas.

Labai ryškus išnykimo pavyzdys – dinozaurai. Manoma, kad jie išnyko prieš 65 mln. metų, į Žemę atsitrenkus didžiuliam meteoritui. Jo sukeltos dulkės uždengė Saulę, užėjo ilgas ledynmetis, dinozaurai nesugebėjo prisitaikyti prie stipriai pasikeitusių gyvenimo sąlygų, todėl ir išnyko. Tačiau iki šių dienų turime gyvūnų, primenančių dinozaurus. Vadinasi, kai kurie rūšies bruožai per milijonus metų trunkančią atranką išliko reikalingi.

  • Raskite žodyne ar internete žodžio „evoliucija“ paaiškinimą.
  • Pasidomėkite, ką reiškia žodis „vienaląstis“. Iš kokių dviejų žodžių jis sudarytas?
  • Raskite informacijos apie Čarlzą Darviną ir parenkite trumpą jo gyvenimo ir veiklos pristatymą.
  • Peržiūrėję lentelę ir tekstą, suskaičiuokite, kiek metų Žemėje gyveno dinozaurai.
  • Pasiskirstykite į „roplių“, „vabzdžių“, „žuvų“, „paukščių“ ir „žinduolių“ grupes. Prisiminkite, kas būdinga šioms gyvūnų grupėms, – to mokėtės trečioje klasėje. Surašykite šiuos požymius ir kuo daugiau grupės gyvūnų pavyzdžių. Pristatykite darbą klasei.
  • Kokiai gyvūnų grupei priskirtumėte paveikslėliuose pavaizduotus dinozaurą ir jo tolimus giminaičius?
  • Pasidomėkite dinozaurais – jų dydžiu, svoriu, gyvenimo būdu – ir pristatykite vieną iš jų.

Užduotys

  • silpniausieji
  • aplinkos sąlygos
  • stipriausieji

Išgyventi visoms rūšims neleidžia, todėl išlieka tikarba geriausiai prisitaikę, oišnyksta.

  • vienaląsčiai organizmai
  • dinozaurai
  • žuvys
  • žinduoliai
Prašau palaukti