Kuo dar savitos pasaulio dalys
Pasaulio dalys skiriasi ne tik oro temperatūra. Žmonėms tenka gyventi labai skirtingose klimato juostose ir skirtingoje aplinkoje – kalnuose, dykumoje, džiunglėse ar sniegynuose. Žemynai sudalyti į valstybių teritorijas. Tik Antarktidos teritorija nepriklauso jokiai valstybei. Ten dirba įvairių šalių mokslininkai.
Visi priprantame prie savo gyvenamosios vietos ir dažnai tai, kas vieniems atrodo įprasta ir kasdieniška, kitus stebina ar net baugina. Lietuvos gyventojui būtų neįprasta gyventi dykumoje, o Alžyro, Libijos, Sudano ar Nigerio gyventojų dykuma nestebina. Šios valstybės ribojasi su didžiausia pasaulyje Sacharos dykuma.
Grenlandijos ir šiaurinės Kanados gyventojams įprasta didžiąją metų dalį praleisti sniego apsuptyje. Brazilijoje, Australijoje, Indijoje ar Malaizijoje sutiksime džiunglėse ar jų prieigose gyvenančių žmonių, o Nepalo, Butano ar Pakistano kalnų gyventojų visai netrikdo kasdienis gyvenimas trijų kilometrų aukštyje.
Nuo to, kur žmonės gyvena, labai priklauso ir jų būstas, apranga, maistas. Pavyzdžiui, gyvenant kalnuotoje šalyje pigiau pasistatyti akmeninį namą, nes tokių statybinių medžiagų čia netrūksta. Rąstų nebus sunku aptikti miškingoje šalyje, šiaurėje sniegynuose gyvenantiems žmonėms belieka tik sniegas, ledas ir gyvūnų kailiai. Džiunglių gyventojai namo statyboms panaudos molį ir augalus.
Žmonėms Sacharoje niekada neprireiks kailinių, o šiaurės gyventojai dėvi daugiau kailinių ir vilnonių rūbų.
Žinoma, ką mes vilkime ar kur gyvename, priklauso ne tik nuo oro sąlygų ar gamtinių išteklių. Dar labai svarbu žmonių papročiai, išsilavinimas ir kiek tos šalies žmonės turtingi. Štai Islandijoje auga tikrai nedaug medžių, bet islandai statyboms atsiveža medienos iš miškingos Norvegijos.
Dažnai galime pamatyti šiuolaikinį namą, atrodantį kaip senovinis, nes savininkai nori išlaikyti tos šalies tradicijas ir įprastą, visiems priimtiną išorinį vaizdą.
- Kurio žemyno žemė nepriklauso jokiai valstybei?
- Kokiose valstybėse galime aplankyti džiungles? Gal žinote ir daugiau valstybių, nei paminėta vadovėlyje? Paaiškinkite, kas yra džiunglės.
- Raskite žemėlapyje visas vadovėlio tekste paminėtas valstybes. Kokiuose žemynuose jos yra?
- Kaip manote, iš ko dažniausiai statomi namai Lietuvoje? Kodėl?
- Ką reiškia žodis „sezonas“? Kodėl rūbai kartais yra vadinami sezoniniais?
- Yra rūbų, kurių pavadinimai žinomi visame pasaulyje. Pasidomėkite, kokiose šalyse atsirado saris, kimono, turbanas, džinsai ir pončas.
- Žurnaluose „Ar žinai, kad?“ ir „National Geographic KIDS“ raskite įdomių faktų apie žmonių ir gyvūnų gyvenimo sąlygas įvairiose Žemės vietose.
Užduotys
- Afrika
- Antarktida
- Australija
- Eurazija
Islandijai, Kanadai, Norvegijai būdingi .
Indonezijai, Malaizijai, Brazilijai būdingos .
Nepalui, Argentinai, Šveicarijai būdingi .
Egiptui, Saudo Arabijai, Australijai būdingos .