Mes Saulės sistemoje
Praeitą pamoką aptarėme, kad visi objektai ant Žemės paviršiaus laikosi dėl traukos. Saulė – arčiausiai mūsų esanti žvaigždė. Ji – pagrindinis šviesos ir šilumos šaltinis visoje Saulės sistemoje. Saulė yra daug kartų už Žemę didesnis dangaus kūnas, todėl stipria traukos jėga laiko prie savęs aštuonias savo sistemos planetas: Merkurijų, Venerą, Žemę, Marsą, Jupiterį, Saturną, Uraną ir Neptūną. Keturios arčiausiai Saulės esančios planetos yra kietos, o kitos – dujinės, neturinčios kieto paviršiaus. Žinoma, planetų klimatui didelę įtaką turi tai, kiek jos nutolusios nuo Saulės. Arčiau Saulės esančios planetos gerokai karštesnės nei tos, kurios yra Saulės sistemos pakraštyje. Lyg sėdėtume aplink laužą, kur arčiausiai sėdintiesiems yra šilčiausia.
Vardus, kuriais pavadintos Saulės sistemos planetos, girdime ne tik kalbėdami apie planetas. Daugeliui planetų suteikti senovės Romos dievų vardai.
Planetos aplink Saulę išsidėsčiusios tam tikra tvarka ir kiekviena skrieja savo keliu, vadinamu orbita. Planetų orbitos niekur nesikerta ir nėra taisyklingo apskritimo formos – planetos skrieja elipsės formos orbitomis.
Aplink Saulę skriejančios planetos yra skirtingo dydžio. Štai jos nuo mažiausios iki didžiausios: Merkurijus, Marsas, Venera, Žemė, Neptūnas, Uranas, Saturnas ir Jupiteris.
Žemės trauka pakankamai stipri, kad išlaikytų šalia savęs ir palydovą – Mėnulį. Mėnulis skrieja aplink Žemę didžiuliu, beveik 4000 km per valandą, greičiu ir Žemės trauka neleidžia jam atitolti. Mėnulis pats nešviečia, bet skriedamas aplink Žemę atspindi Saulės šviesą – taip mes naudojamės Saulės šviesa net naktį, nors įprasta sakyti, kad šviečia Mėnulis.
Kaip ir Žemė, kitos planetos turi palydovų – kai kurios net po kelis. Pavyzdžiui, Marsas turi du palydovus, o Jupiteris – net 60.
Žmonėms jau pavyko nugalėti Žemės traukos jėgą ir išskristi į kosmosą. Pastaruoju metu vis dažniau mokslininkų žvilgsniai krypsta į Žemei artimiausią Saulės sistemos planetą – Marsą. Ten jau apsilankė keletas automatinių prietaisų ir atsiuntė nuotraukų, svarbios informacijos apie gruntą, atmosferą.
- Kiek planetų yra Saulės sistemoje?
- Kodėl ši sistema taip vadinama?
- Kuri Saulės sistemos planeta didžiausia?
- Kaip vadinamas planetų kelias aplink Saulę?
- Palyginkite planetų ir vaisių dydį. Kaip manote, kuriuos vaisius piešinėlyje atitinka planetos?
- Vienas planetos apsisukimas aplink Saulę vadinamas metais. Nors planetos juda skirtingu greičiu, jų metų ilgumą vis tiek lemia orbitos ilgis. Pažiūrėję į Saulės sistemos paveikslėlį pamėginkite nustatyti, kurios planetos metai ilgiausi, o kurios trumpiausi. Kodėl taip manote? Prisiminkite, per kiek parų Žemė apsisuka aplink Saulę.
- Vienas iš automatinių aparatų, nusileidusių Marse, pavadintas „Curiosity“. Pasidomėkite, ką reiškia šis pavadinimas ir kodėl aparatas taip pavadintas.