Tema 2.2 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Kaip ratas mums padeda

Abiejose paveikslėlių grupėse apačioje mėginama pajudinti tuos pačius daiktus, tačiau vieni daiktai pajudės lengviau, kiti – sunkiau. Kairėje esančius daiktus pajudinti sunku, paviršiai trinasi vienas į kitą ir sunkiai juda – juos stabdo trinties jėga. Paveikslėlyje dešinėje ratukai ar kiti apvalūs daiktai slydimą pavertė riedėjimu, todėl daiktus pajudinti daug lengviau – trinties jėga nebeveikia taip stipriai.

Pirmiausia ratas buvo panaudotas paprasčiausiai – gabenant krovinius. Tačiau ratai ne tik rieda paviršiais, bet ir sukasi įvairiuose mechanizmuose, labai padėdami žmonėms. Įvairių formų ratai vadinami skirtingai. Pavyzdžiui, kai reikia, kad vienas ratas perduotų judesį kitam, naudojame dantračius – ratus su dantimis, o norėdami, kad ratas nesitrintų į ašį ir suktųsi lengvai, ieškome guolių – ratukų su viduje riedančiais šratais.

Ratas ne visur pakeitė anksčiau naudotus krovinių gabenimo būdus – dykumoje žmonės ir dabar nešulius gabena kupranugariais, o šiaurėje – rogėmis. Ratas čia nepadėjo. Taip yra todėl, kad ratai labiau tinka kietiems paviršiams, o rogių pavažos ar plati kupranugario pėda padeda išsilaikyti sniego ar smėlio paviršiuje.

  1. Apžiūrėkite paveikslėlius ir paaiškinkite, kokį dviratį geriau įsigyti – su didesniais ratais ar su mažesniais.
  1. Šiuolaikinį ratą sudaro ratlankis, stipinai, ašis ir padanga. Parodykite šias rato dalis kairiajame paveikslėlyje. Palyginkite šiuolaikinį ratą su pirmuoju, išrastu Mesopo­tamijoje (dešinėje).

  1. Atlikite bandymą, pavaizduotą piešinėlyje. Padėkite ant kalnelio trintuką ir pieštuką. Kaip bandymas patvirtina rato naudą? O gal sužinojote, kad ratas gali būti ir pavojingas? Paaiškinkite savo nuomonę.

Užduotis

            Prašau palaukti