Tema 5.4 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Tarptautiniai įvykiai

Sportininkai, muzikantai, aktoriai, dailininkai dažnai pasirodo skirtingose šalyse, kur demonstruoja savo meistriškumą, talentą. Dažnai jie tai daro dėl savo populiarumo, apdovanojimų ar tiesiog siekdami užsidirbti. Tačiau daugelyje tarptautinių renginių sportininkai ar menininkai dažniau atstovauja šaliai, o ne sau. „Eurovizijos“ konkurse balsuojame už patikusią dainą, tačiau ją visada lydi šalies pavadinimas, jos vėliava, informacija apie šalį. Per olimpines žaidynes didžiuojamės skambant mūsų himnui ir kylant vėliavai.

Pasaulyje surengiama daugybė konkursų, festivalių, parodų, kur galima pamatyti skirtingų šalių atstovų. Dažnai šie įvykiai tampa tradiciniai ir mes juos galime atpažinti iš renginio logotipo.

Tarptautiniai renginiai – labai gera proga parodyti savo šalies, jos žmonių savitumą. Tai tampa savotiška reklama. Kartais apie mums nežinomą šalį išgirstame jai atstovaujančių žmonių dėka. Dažnai šalis susiejama su jos atstovų talentu.

Kartais klaidingai manoma, kad Prancūzijoje visi rengiasi stilingai, Kenijos žmonės gali nubėgti ilgas distancijas, o visi lietuviai moka žaisti krepšinį. Suprantama, dažnai tai nėra tiesa, tačiau taip žymūs skirtingų sričių atstovai garsina savo šalį, daro ją žinomą pasaulyje.

Tarptautinių problemų sprendimu rūpinasi ir didžiosios tarp­tautinės ben­drijos. Tokia yra Jungtinių Tautų Organizacija, kurioje kiekvienos šalies balsas yra išklau­somas. Ši organizacija palaiko taiką ir saugumą pasaulyje, plėtoja tarptautinį bendra­darbiavimą, sprendžia tarp­tautinius ginčus.

UNESCO – organizacija, veikianti daugiau nei 200 šalių, besirūpinanti mokslu, kultūra ir švietimu. Ši organizacija padeda saugoti įvairius pavel­do objektus, prižiūri, kad jie nebūtų naikinami ar kitaip gadinami. Tarp saugomų paveldo objektų yra ir Vilniaus senamiestis bei Kuršių nerija.

Pasaulio vaikais rūpinasi UNICEF – vaikų gynimo organizacija.

Kovai su nusikalsta­mumu nebeužtenka vietinės policijos, nes nusikaltėliai dažnai mėgina slėptis užsienyje. Taip atsirado tarptautinė policija – Interpolas.

Raudonasis Kryžius – organizacija, padedanti kovoti su ligomis, teikianti paramą žmonėms, nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių.

  1. 10 puslapyje pavaizduoti skirtingų tarptautinių renginių ženklai. Sužinokite, kokiems renginiams jie skirti. Kuriuos iš jų pavadintumėte kultūriniais?
  2. Kartais sakome, kad „apėmė patriotiniai jausmai“. Kaip paaiškintumėte, kokie tai jausmai ir kada jie apima?
  3. Kokį žmogų vadiname patriotu?
  4. UNESCO – organizacija, sauganti pasaulinį pãveldą. Paaiškinkite, ką reiškia žodis „pãveldas“.
  5. Straipsnelyje minimas Interpolas. Kaip manote, ką veikia panaši organizacija Europolas? Koks galėtų būti šios organizacijos ženklas?
Prašau palaukti