Tema 1.8 (Pasaulio pažinimas 4 kl.)

Kodėl konkuruojame

Didesnėse maisto parduotuvėse galima rasti platų tos pačios rūšies produktų pasirinkimą, pavyzdžiui, kelių rūšių pieno, saldžių sūrelių, bandelių, duonos, sūrio ar dešros. Kiekvieno produkto gamintojas siekia, kad jo prekę pastebėtų ir įsigytų kuo daugiau pirkėjų. Vartotojai vertina ne tik kokybę, išbandyti prekę juos gali paskatinti ir išskirtinė pakuotė ar aktyvi reklama. Toks produktų gamintojų varžymasis vadinamas konkurencija. Ji skatina vis tobulinti ir įvairinti gaminius, taip pat neleidžia labai padidinti prekių kainų.

  1. Dėl kokios priežasties kartu su tėvais renkatės konkrečią prekę? Sudarykite visų priežasčių sąrašą nuo svarbiausios iki nereikšmingiausios (pvz., saugumas, kokybė, pakuotės dizainas, patogumas, reklama, draugų rekomendacija, kaina).
  2. Atlikite konkurencinės aplinkos tyrimą.
    • Pasirinkite kokią nors maisto produktų rūšį (duonos gaminius, makaronus, ledus ar pan.). Sudarykite lentelę ir joje surašykite: produktų pavadinimus, gamintojus, parduodamą kiekį (vienetais, gramais, mililitrais ar pan.), kainą (kiek kas kainuoja, galite pasidomėti internetinėse maisto prekių parduotuvėse), reklamuojamas savybes (galbūt produktas ekologiškas, neriebus, tinka vegetarams ir pan.). Kurį produktą rinktumėtės? Palyginkite savo lentelę su klasės draugų sudarytomis, aptarkite skirtumus ir visus įvardytus bruožus.
    • Įvertinkite kelis pasirinktus produktus pagal savo surašytą bruožų seką.

    Produktas

    Sūrelis

    Saugumas

    Kokybė

    Dizainas

    Patogumas

    Reklama

    Rekomen­dacija

    Kaina

Jei išradėjas sukuria ką nors naujo (produktą, įrenginį, medžiagą ar pan.), jo gaminį saugo įstatymas. Niekas negali tiesiog imti ir jo nukopijuoti. Jei kitas gamintojas nori pradėti gaminti tokią pačią prekę, jis turi su išradėju susitarti dėl gamybos sąlygų, sumokėti jam už galimybę tą prekę gaminti ir parduoti.

Kiekvieną kartą, kai per radiją grojamas koks nors kūrinys arba per televiziją rodomas filmas, radijo ar televizijos stotis turi mokėti mokestį dainos ar filmo kūrėjams, nes šiuos kūrinius saugo autorių teisės. Taip pat yra ir su knygomis. Kai rašytojas parašo kūrinį ir kreipiasi į leidyklą, kad leidinį išspausdintų, su juo sudaroma autorinė sutartis. Už kiekvieną parduotą knygos egzempliorių leidykla autoriui turi sumokėti nustatytą mokestį. O jei knyga nukopijuojama be autoriaus leidimo, yra pažeidžiamos autoriaus teisės – tada kopijuotojui gali tekti mokėti baudą.

  1. Kaip manote, kokiais atvejais ir kodėl yra pažeidžiamos autoriaus teisės?
  2. Pasvarstykite, kokios lietuviškos knygos vaikams yra pačios populiariausios. Kaip tai sužinoti knygyne?
  3. Apsilankykite Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) interneto svetainėje. Sužinokite, kokių sričių autorių teises ši organizacija gina. Pasidomėkite, ar ji rūpinasi jums žinomų lietuvių rašytojų autorių teisėmis (jų pavardžių paieškokite tarp LATGA narių).

Nelegalus kokių nors prekių panaudojimas, o tuo labiau platinimas, vadinamas piratavimu. Kartais galima išgirsti, kad kokia nors daina ar kino filmas nelegaliai parsisiunčiami internetu. Kodėl tokia veikla yra neteisėta? Aptarkime visą kūrinio atsiradimo ir jo platinimo ratą.

Kai šis ratas veikia, filmo kūrėjai susigrąžina išleistus pinigus, o jei filmas pavykęs ir jį daug kas žiūri – jie gali uždirbti. Tačiau jei filmas parsisiunčiamas nelegaliai, grandinė nutrūksta – filmo kūrėjai žiūrovų užmokesčio negauna. Kažin ar režisierius norės kurti naują filmą, jei žiūrovai jam nesumoka?

  1. Palyginkite norą nemokamai parsisiųsti filmą internetu ir norą be bilieto eiti į kiną. Kuo šie norai panašūs ir kuo skiriasi? Kaip tokius norus reikėtų vertinti?

  1. Pasiteiraukite tėvų, ar yra interneto svetainių, kuriose leidžiama filmus pažiūrėti nemokamai.
  1. Pasidomėkite, kiek kainuoja filmo parsisiuntimas internetu ir kino teatro bilietas. Palyginkite kainas ir paaiškinkite, kodėl jos skiriasi.

Užduotys

Kaip vadinamos autoriui įstatymais suteikiamos išskirtinės teisės į jo kūrinį? 

  • nuolatinis produktų tobulinimas
  • produktų vienodumas
  • kainų ribos
  • kai kurių produktų išnykimas
Prašau palaukti