Šioje temoje MES
- Išsiaiškinsime, kas yra istorijos rekonstrukcija ir restauracija.
- Susipažinsime su istorijos rekonstruotojų klubais.
- Aptarsime, kaip restauruojama praeitis.
Ar galime suprasti ir pajusti, kaip žmonės gyveno prieš kelis šimtus metų? Suvokti, kaip jie gaminosi valgį, siuvosi drabužius, linksminosi ar kariavo su priešais? O gal įmanoma ir patiems pagyventi taip, kaip gyveno jūsų bendraamžiai prieš 500 metų? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai padaryti labai sunku. Bet pamėginti galima! Sužinokime, kaip.
Ar galime pajusti praeitį?
Padėti mums nusikelti į praeitį ir ją pajusti gali žmonės, atkuriantys, kitaip sakant, rekonstruojantys praeitį (8.1 pav.). Tuo užsiima įvairūs klubai, ansambliai ar pavieniai asmenys. Jie stengiasi suprasti ir patys pajusti savo rankomis atkurtos praeities smulkmenas. Rekonstruotojai susipažįsta su istorikų atliktais tyrimais, įsižiūri į senovinius daiktus ir panaudoja kitus istorijos šaltinius, kad suprastų, kaip anksčiau kiekvieną dieną gyveno žmonės, ką valgė, kaip atrodė jų būstas, kaip jie kariavo ar linksminosi. Taigi, galime sakyti, jog istorijos rekonstrukcija yra mėginimas atkurti istoriją. Pasaulyje šis dalykas tikrai nėra naujas, Lietuvà nėra išimtis. Jau daugelį metų tuo užsiima tiek įvairūs istorijos rekonstruotojų klubai, tiek pavieniai asmenys. Aptarkime keletą iš jų.
Ne vieną dešimtmetį Lietuvoje veikiantis klubas „Pajauta“ yra subūręs amatininkus, kurie atkuria ir parodo senovės buitį ir amatus. Tai jie daro ir dėl mokslo, nes nori išsiaiškinti, kaip prieš tūkstantį ar daugiau metų mūsų protėviai gamindavo strėlių antgalius, batus, papuošalus ar virdavo valgį. Todėl atkurdami protėvių buitį jie naudoja senovinius įrankius ir receptus. Klubas „Pajauta“ visuomet dalyvauja didžiausiame Lietuvos senovės rekonstruotojų festivalyje „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėjè“ (8.2 pav.). Kiekvienais metais šiame renginyje dalyvauja keli šimtai amatų, buities, karo istorijos rekonstruotojų iš keliolikos šalių.
Lietuvoje veikia ne vienas karo istorijos rekonstruotojų klubas, siekiantis parodyti, kaip kariavo mūsų protėviai. Alytujè įsikūręs vienas žinomiausių klubų „Jotvos sūnūs“, kuris rekonstruoja jotvingių genties karybą ir gyvenimo būdą. Klubo nariai gaminasi senovinius ginklus, šarvus, drabužius ir kitus karo reikmenis. Tokie klubai dalyvauja įvairiose viduramžių šventėse ir mugėse ar net turnyruose ir rodo, kaip anksčiau kovėsi kariai, kaip vyko mūšiai. Tiesa, tai jie daro atsargiai ir apgalvotai, kad niekas nebūtų sužeistas.
Karo istorijos rekonstruotojai stengiasi atkurti ir ne tokių senų laikų karybą. Pavyzdžiui, karo istorijos klubas „Grenadierus“ dažnai atkuria XX a. vidurio Lietuvos partizanų kovas su sovietais. Istorijos rekonstruotojų pasirodymai leidžia žmonėms daug geriau suprasti, kaip gyveno mūsų protėviai, įsivaizduoti jų kasdienybę. Rekonstruotojai dažnai kviečiami dalyvauti įvairiose laidose, filmuotis filmuose. Būti istorijos rekonstruotoju nėra lengva. Reikia nuolatos gilintis į istoriją, stengtis kuo tiksliau rekonstruoti kiekvieną protėvių gyvenimo smulkmeną. Tam reikia daug laiko ir lėšų.
Lietuvoje domimasi ne tik protėvių karyba ar buitimi, bet ir senoviniais šokiais, dainomis. Vienas garsiausių kolektyvų, atkuriančių kelių šimtų metų senumo muziką, yra „Banchetto musicale“. Jie atkuria Lietuvos ir kitų šalių muzikos kūrinius, šokius ir dainas. Ansamblio nariai pasirodo įspūdingais atkurtais tų laikų drabužiais.
Tiesa, galima gilintis ir ne į tokią tolimą senovę. Štai Dzūkijoje gyvenanti etnomuzikologė Eglė Kašėtienė mokosi senųjų šio krašto dainų. Tai ji daro klausydama anksčiau įrašytų senųjų dainininkų garso įrašų ir susitikdama su šias dainas mokančiais senoliais (8.3 pav.). E. Kašėtienė ir kiti tyrėjai siekia kuo tiksliau perteikti ir puoselėti regione beveik išnykusį tradicinį dzūkų dainavimo stilių. Tyrėjų ir rekonstruotojų dėka mūsų protėvių tradicijos nenyksta, yra gyvybingos.
Istorijos rekonstruotojų klubai, atkuriantys įvairių laikų gyvenimą, veikia ir kitose Europos šalyse. Labai mėgstama atkurti romėnų ir vikingų laikus arba Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I karų kasdienybę. Europoje vyksta daug didelių karo istorijos rekonstruotojų festivalių – Žálgirio ir Vaterlo mūšių laukuose vyksta buvusių kovų rekonstrukcijos, o Norvègijoje – įspūdingi Lofotrio vikingų festivaliai.
Per įvairias šventes Lietuvoje galime išvysti ir mūsų kariuomenės karius, dėvinčius atkurtas XIV ar XVIII a. karių aprangas (8.4 pav.).
Pokalbis su XIX a. pradžios karo istorijos rekonstruotoju Ignu Babušiu (8.5 pav.)
Kodėl nusprendėte tapti karo istorijos rekonstruotoju?
Vaikystėje skaičiau daug knygų apie riterius, muškietininkus, senovės lietuvius, norėjau nusikelti į tuos laikus. Turėjau draugų, kurie domėjosi panašiais dalykais, todėl nusprendėme pasisiūti pirmas aprangas.
Kaip Jums pavyko atkurti prancūzų kario aprangą, buvusią prieš 200 metų?
Reikėjo daug sužinoti. Dabar daug ką galima rasti internete, bet anksčiau daug laiko praleidau bibliotekose ir muziejuose prie piešinių. Ne visi siuvėjai nori ir moka siūti senovinius drabužius, todėl daug ką išmokau pats pasigaminti.
Ar sunku įsijausti į XIX a. kario gyvenimą?
Sunku suprasti, kaip galvojo to meto kareiviai, todėl stengiamės kuo tiksliau atkurti jų buitį: verdame senovinį maistą, žaidžiame senovinius žaidimus.
Atsakykite į klausimus:
- Kodėl Ignas nusprendė tapti karo istorijos rekonstruotoju?
- Iš kur rekonstruotojas gauna žinių apie jį dominantį laikotarpį?
- Su kokiais sunkumais susiduria Ignas siekdamas kuo tiksliau atkurti XIX a. karybą?
Klausimai ir užduotys
- Kurio istorijos laikotarpio ir temos rekonstrukcija norėtumėte užsiimti? Kodėl?
- Pasvarstykite, iš kur istorijos rekonstruotojai gauna žinių, kai nori atkurti senovinių patiekalų receptus ir maisto gaminimą.
Kodėl praeitis rekonstruojama?
Menininkai, mokslininkai, klubai skiria daug jėgų rekonstruodami praeitį, nes:
- siekia padėti pajusti, kaip žmonės gyveno tam tikru laikmečiu;
- supažindinti su istoriniais įvykiais ir sudominti;
- įrodyti, kad praeityje žmonės gyveno geriau nei dabar;
- įrodyti, kad mūsų gyvenimas įdomesnis ir prasmingesnis.
TYRINĖKITE!
Lietuvoje kasmet vyksta istorijos rekonstruotojų festivalių, kuriuose atkuriama praeitis. Pasidomėkite, kokie tie festivaliai ir kas juose vyksta.
Ar įmanoma atkurti tai, ko beveik ar visai neišliko?
Ką daryti, kai istorinis ir labai svarbus pastatas sudega, bėgant laikui sugriūva ar nukenčia per karą arba stichinę nelaimę? Ir kai gražus ir svarbus kūrinys – paveikslas, paminklas ar knyga – nukenčia nuo vandens, ugnies ar neatsargių žmonių? Ar įmanoma atkurti pastatus, dailės kūrinius ir knygas? Restaurãvimas – tai istorinio daikto ar pastato atkūrimas, atnaujinimas remiantis labai tiksliomis mokslo žiniomis apie tai, kaip seniau tas daiktas ar pastatas atrodė. Restauruoti daiktus ir pastatus, siekiant atkurti ir išsaugoti istoriją, tenka gana dažnai.
Sinagoga Pakrúojo mieste buvo pastatyta XIX a. pradžioje. Ji ilgą laiką tarnavo pagal savo paskirtį – buvo žydų maldos namais. Tačiau XX a. viduryje maldos namai buvo paversti kino teatru, o vėliau paprastu sandėliu. Taigi ji buvo labai apleista, neprižiūrima. XXI a. pradžioje joje kilo gaisras, todėl puošnūs maldos namai beveik visiškai sunyko. Tačiau sinagogą buvo nutarta restauruoti (8.6 pav.). Mokslininkai ištyrė jos lubas ir sienas, apmušalų ir piešinių likučius. Iš senų nuotraukų ir raštų išsiaiškino, kaip atrodė sinagogos vidus tais laikais, kai ji tarnavo pagal savo paskirtį. Galiausiai, remiantis visais šiais tyrimais, pastatas buvo restauruotas, kiek įmanoma tiksliau atkurtas.
Restauratoriai atkuria ir apiplyšusias, sulipusias, apdegusias, nuo skaitymo sudilusias knygas (8.7 pav.). Dažniausiai restauruojamos ypač vertingos knygos – kelių amžių senumo ar retos, kurių egzempliorių mažai telikę. Jos kruopščiai išvalomos, išdžiovinamos, sutvarkomi įplyšę ir sudilę puslapiai. Jei reikia, knyga naujai surišama, pakeičiami viršeliai. Toks darbas gali trukti mėnesius ar net metus. Restauravimui reikalingi sudėtingi įrenginiai, cheminės medžiagos. Pažiūrėkite, kaip atrodė XX a. pradžios knyga prieš restauraciją ir kaip atrodo dabar, kai ją atkūrė restauratoriai.
Kartais reikia restauruoti ir paveikslus. Dažniausiai jie nukenčia nuo drėgmės, šalčio, šilumos ar kokių nelaimių. Restauruodami Telšių̃ katedroje esantį XVIII a. paveikslą „Šv. Antanas Paduvietis“ mokslininkai tyrė paveikslo dažus, jų sluoksnius ir sudėtį, metalinius aptaisus, aiškinosi, ar anksčiau paveikslas buvo restauruotas (8.8 pav.). Per beveik metus buvo atkurtas pirminis paveikslo vaizdas, pašalinti kai kurie už tapymai ir nešvarumai. Paveikslo aptaisai buvo nuvalyti ir padengti apsaugine danga. Taip pat atkurtos sunykusios paveikslo dalys.
Kad ir kas būtų restauruojama, pirmiausia svarbu suvokti, kokio laikotarpio tas daiktas, kokias medžiagas naudojo to meto meistrai. Restauratoriai, bendradarbiaudami su istorikais, architektais ir net chemikais, atlieka įspūdingus darbus – atkuria sunykusius daiktus ir statinius. Sudėtingiausi darbai vykdomi muziejuose, archyvuose, bibliotekose ar tam tikruose centruose, pavyzdžiui, Prano Gudyno restauravimo centre Vilniuje. Bet restauruoti mėgina ir paprasti žmonės, nors ir neturi reikiamo išsilavinimo. Pavyzdžiui, tvarkydami senas sodybas atkuria namų apyvokos daiktus (kėdes, spintas, lovas), supuvusias langų ar durų dalis, kartais net ištisas sienas. Žmonės taip elgiasi iš pagarbos istorijai ir stipraus noro išsaugoti ją ateičiai. Argi tai ne šaunu?
Pokalbis su Šiaulių „Aušros“ muziejaus restauratoriumi Ramūnu Šambaru
Kodėl reikia restauruoti senus daiktus?
Restauruojama tam, kad visi svarbūs seni daiktai – raštai, knygos, paveikslai, ginklai, archeologiniai radiniai ir įvairūs meno kūriniai – taptų geresnės būklės ir kuo ilgiau išliktų. Restauruoti daiktai supažindins ateinančias kartas su praeitimi, mūsų protėvių gyvensena, laiko tėkme, istorijos laikotarpiais.
Kiek gali trukti vieno daikto restauravimas?
Daiktų restauravimo trukmė labai nevienoda. Labai priklauso nuo daikto dydžio ir darbo sudėtingumo. Prieš restauravimą dažnai atliekami moksliniai tyrimai. Išsiaiškinama, iš kokių senovėje naudotų medžiagų daiktas pagamintas. Vieno daikto restauravimas gali trukti nuo kelių dienų iki kelerių metų.
Kokį įspūdingiausią daiktą Jums teko restauruoti?
Kuris iš mano restauruotų daiktų įspūdingiausias, išskirti sunku. Esu restauravęs dėžutę-lagaminą, jame 1862 metų sukilėliai slėpė dokumentus, daug Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio asmeninių daiktų, XIX a. pabaigos kalvio pagamintą dviratį ir kt.
Atsakykite į klausimus:
- Kokią, anot Ramūno, galimybę mums suteikia restauruoti daiktai?
- Nuo ko priklauso, kiek laiko trunka daikto restauravimas?
APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Paaiškinkite, kas yra istorijos rekonstrukcija, o kas restauracija.
- Kurio istorijos rekonstruotojų klubo veikla jums atrodo įdomiausia? Kodėl? Gal esate girdėję ir apie kitų panašių klubų veiklą? Pasidalykite žiniomis su klasės draugais!
- Ko reikia, kad būtų galima tinkamai restauruoti istorinius daiktus, pavyzdžiui, knygas ar paveikslus?
Klausimai ir užduotys
- Kodėl reikia restauruoti istorijai svarbius daiktus?
- Gal jūsų gyvenamojoje vietoje yra pastatų, kurie neseniai buvo restauruoti? O gal jų dar nepastebėjote? Išsiaiškinkite ir aptarkite juos su savo istorijos mokytoju.
TYRINĖKITE!
Pagal internete rastus pavyzdžius rekonstruokite XIX–XX a. pradžios mokinio kuprinę, pieštukinę, rašiklį ar kokį kitą seną daiktą. Gal pavyks tai padaryti per technologijų pamokas? Jei rekonstruoti XIX–XX a. pradžios daiktus pasirodys per sudėtinga, pamėginkite imtis sovietų okupacijos laikotarpio mokinio daiktų restauravimo. Čia jums galės padėti ir seneliai. Pamėginkite.
IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ
Prieš gerą dešimtmetį Ispãnijoje, Borchos mieste, nutiko keista istorija. Religinga moteris sumanė restauruoti aptrupėjusią, daugiau nei 100 metų senumo freską „Ecce Homo“ („Štai Žmogus“), kurioje buvo pavaizduotas Jėzus Kristus. Tiesa, ji neturėjo tinkamo išsilavinimo ir į freską daug nesigilino, taigi freska buvo subjaurota. Kaip jūs vertinate šį poelgį? Savo atsakymą pagrįskite.