Tema 12.2 (Istorija 5)

Pasaulio lietuvių bendruomenės istorija (21 tema)

Šioje temoje MES

  • Išsiaiškinsime pagrindines Lietuvos gyventojų emigracijos XX a. priežastis.
  • Susipažinsime su svarbiausiais XX–XXI a. pr. lietuvybės centrais už Lietuvos ribų.
  • Aptarsime pasaulio lietuvių centro Čikagoje veiklą.

Emigracijos bangos ir priežastys

Lietuvių ar iš Lietuvos kilusių žmonių esama visame pasaulyje – jų galima sutikti net atokiausiuose pasaulio kampeliuose. Lietuviai užsienyje dirba, mokosi, keliauja ar tiesiog gyvena sukūrę šeimas su kitų šalių piliečiais. Tačiau pasaulyje yra daug iš mūsų šalies kilusių piliečių, kurių tėvai, seneliai ar net proseneliai iš Lietuvos išvyko ir įsikūrė kitose valstybėse dar XX amžiuje. Tokius žmones, kurie sieja save su savo protėvių žeme, vadiname pasaulio lietuviais, juos vienija Pasaulio lietuvių bendruomenė (21.1 pav.).

21.1 pav. Pasaulio lietuvių bendruomenės ženklas

Svetur kai kurie Lietuvos gyventojai atsidūrė dėl emigracijos. Emigrãcija – išvykimas gyventi į kitą šalį; taigi žmogus ar žmonių grupė persikelia iš vienos valstybės į kitą ir ten gyvena, dirba. Dažniausiai išvykti paskatina ekonominės (nedarbas, nederlius) arba politinės (karas, persekiojimas dėl politinių įsitikinimų) priežastys. Lietuvių emigraciją istorikai dalija į keturias dalis, vadina jas bangomis. Susipažinkime su lietuvių emigracijos bangomis ir kryptimis (21.1 lentelė).

21.1 lentelė. Lietuvių emigracijos bangos ir kryptys

Emigracijos banga

Laikotarpis

Priežastys

Kur emigravo?

Pirmoji

1868–1914

Ekonominės

JAV, Pietų Afrika

Antroji

1920–1940

Ekonominės

JAV, Brazilija, Argentina, Urugvajus

Trečioji

1944–1949

Politinės

JAV, Kanadà, Austrãlija

Ketvirtoji

1990–2018

Ekonominės

Jungti Karalystė, Airija, Norvegija

Gausi Lietuvos gyventojų emigracija į užsienio šalis, ypač į JAV, prasidėjo dar XIX a. pabaigoje, kai mūsų šalis buvo valdoma Rusijos imperijos. Iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios į JAV išvyko mažiausiai trečdalis milijono lietuvių. Kodėl jie XIX a. pab. – XX a. pr. emigravo į tokią tolimą šalį? Juk į ją reikėjo kelias savaites važiuoti traukiniais ir plaukti laivais per Atlanto vandenyną!

Pagrindinė priežastis buvo noras užsidirbti ir susitaupyti pinigų. XIX a. pab. Rusijos imperija buvo gana atsilikusi valstybė, nemaža dalis gyventojų skurdo, neturėjo darbo ar žemės, kurią dirbdami galėtų išgyventi. Taip pat viena iš priežasčių buvo jaunuolių siekis išvengti priverstinės karinės tarnybos Rusijos imperijos kariuomenėje. Tarnyba trukdavo ilgai, buvo sunku išlaikyti ryšius su šeima, be to, 1904–1905 m. vyko Rùsijos ir Japònijos karas, jame žūti lietuviai nenorėjo. Daugelis išvykstančiųjų tikėjosi lengvai ir greitai užsidirbti pinigų ir sugrįžti, Lietuvoje išsimokėti skolas, įsigyti žemės, pasistatyti namus, prasigyventi. Tačiau Amerikoje teko sunkiai dirbti, ne visiems pavyko sėkmingai įsikurti, rasti darbą. Vis dėlto didelė dalis išvykusiųjų sėkmingai įsikūrė, o kiti užsidirbę pinigų grįžo namo.

Apie lietuvius Pensilvanijoje, JAV, 1899 m. buvo rašoma:

„Dėl daugumo lietuviškojo gaivalo Shenandoahr'is (tark Šenandoris) tankiai yra vadinamas Amerikos lietuvių sostapile. Čion lietuviai turi įsitaisę puikiausią bažnyčią. Čion yra daugiausiai ir didžiausios liet. draugystės. Čion randasi dvi liet. spaustuvės. Šenandorio lietuviai yra turtingi ir daug randasi vertelgų.“

J. Žilius, Lietuviai Amerikoj, Plimutas (Pensilvanijoje): Spaustuvė „S. L. A.“, 1899, p. 33.

XIX a. JAV lietuvių daina

„Ten, kur anglių kalnai stėri,
​​Upės sulperiu srovena,
​​Kalnuose nėr pievų, dirvų,
​​Mainieriai tenai gyvena.“

21.2 pav. Lietuvių kapai Šenandòa miestelyje, Pensilvanijos valstijoje, JAV

„Ten, kur anglių kalnai stėri“, Pensilvanijos lietuvių dainos, užrašė E. Bradūnaitė, parengė K. Aleksynas, melodijas parengė Ž. Ramoškaitė.

Klausimai ir užduotys

  1. Kuo ypatinga Pensilvanijos vietovė, apie kurią rašoma šaltinyje?
  2. Kaip šaltinyje vadinamas Šenandoa miestelis? Paaiškinkite, kodėl būtent taip.
  3. Apibūdinkite Šenandoa lietuvių gyvenimo sąlygas.
  4. Kokia emigrantų veikla apdainuojama JAV lietuvių dainoje?

Kai 1918 m. atsikūrė Lietuvos valstybė, gyventojų emigracija nenutrūko, tik lietuviai uždarbiauti vykdavo jau į kitas šalis, ne tik į JAV, bet ir į Braziliją, Argenti ar Urugva. Šiuo laikotarpiu gyventojų emigraciją skatino daugiausia ekonominės priežastys. Žmonės siekė užsidirbti pinigų ir pagerinti savo šeimų ekonominę padėtį. Lietuvos gyventojai dirbo anglių kasyklose, gyvulių skerdyklose, įvairiose gamyklose.

Per Antrąjį pasaulinį karą daug Lietuvos gyventojų tapo politiniais emigrantais – karo pabėgėliais (21.3 pav.). Jie bėgo nuo karo baisybių. Ypač daug lietuvių bėgo 1944 metais, nes bijojo į Lietuvą sugrįžtančios Sovietų Sąjungos. Juk sovietai dalį Lietuvos gyventojų dar 1940–1941 m. suėmė ir laikė kalėjimuose, žudė, trėmė į Sibirą. Tad žmonės siekė išvengti tų pačių baisybių. Karo pabaigoje keliasdešimt tūkstančių pabėgėlių atsidūrė Vokietijoje ir Austrijoje, o iš ten vėliau pasklido po visą pasaulį – JAV, Kana, Australiją. Į Lietuvą sugrįžti negalėjo, nes šalis buvo okupuota sovietų, žmonės žinojo, kad grįžusiųjų laukia kalėjimas, tremtis į Sibirą ar kitokios bausmės.

21.3 pav. Lietuvos karo pabėgėliai 1944 m. rugpjūtį traukiasi nuo artėjančių sovietų.

Karo pabėgėlė Valerija Šileikienė apie savo pasitraukimą iš Lietuvos 1944 m. puolant sovietams pasakoja:

„1944 metai. Spalio mėnesį jau bėgome per Žemaitiją, o spalio 8-ą aš pagimdžiau dukterį Audronę. Lijo lietus, šalta, o mes turėjome tik vieną vežimą ir važiavome: švogeris su žmona, dvi seserys, mano vyras, mama ir dvi mergaitės [Laima ir Aldona]. Tiktai laimė, kad Karaitienė, [mano] sesuo, buvo gailestingoji sesuo, priėmėja. Gimdžiau ant vežimo, lietui lyjant, net sustot negalėjome. Kai sustojome, jau ėjo mūšiai.“

Manėm, kad greit grįšim: 18 pokalbių apie pasitraukimą į Vakarus 1940–1944 m., sud. L. Petrauskaitė VanderStoep ir kt., Vilnius: Aukso žuvys, 2014, p. 263.

Klausimai ir užduotys

  1. Kelintais metais iš Lietuvos pasitraukė atsiminimų autorė?
  2.  Kaip manote, kodėl V. Šileikienė nusprendė pasitraukti iš Lietuvos?
  3. Su kokia transporto priemone iš Lietuvos pasitraukė istorijos šaltinio autorė ir jos artimieji?
  4. Kodėl pasitraukimas iš Lietuvos atsiminimų autorei buvo sudėtingas ir net pavojingas? Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip dvi priežastis.

Ketvirtoji emigracijos banga kilo po 1990-ųjų, kai Lietuva išsivadavo iš sovietų okupacijos. Tūkstančiai žmonių vyko dirbti į Jungti Karalystę, Airiją, Norvegiją. Taigi kiek daugiau kaip per šimtą metų iš Lietuvos į įvairias šalis dėl įvairių priežasčių išvyko nemažai gyventojų. Galime teigti, kad lietuviai nėra namisėdos – jie drąsiai keliauja ir ieško laimės svetur. Šiuo metu emigracija aprimo: daugiau Lietuvos gyventojų grįžta, o ne išvyksta.

Klausimai ir užduotys

  1. Išvardykite, kas pavaizduota Pasaulio lietuvių bendruomenės ženkle. Kaip manote, kodėl pasirinkti būtent šie objektai?
  2. Kaip manote, kodėl lietuvių emigracijos istorijos dalys mokslininkų vadinamos bangomis?
  3. Nurodykite ne mažiau kaip tris priežastis, visais laikais skatinusias lietuvius emigruoti. Kaip manote, kuri iš jų svarbiausia? Atsakymą pagrįskite.
  4. Kaip manote, kodėl įvairiausiose pasaulio vietose galime sutikti lietuvių?

Tyrinėkite

Paklauskite artimųjų, ar turite giminių, gyvenusių ar tebegyvenančių kitose valstybėse. Jei taip, sužinokite, kada, kodėl ir į kurią šalį jie išvyko. Pasidomėkite, kokios buvo jų įsikūrimo sąlygos ir kokį gyvenimą jiems pavyko susikurti. Galbūt galėsite gauti jų nuotraukų ir laiškų? Naudodamiesi surinktomis žiniomis parenkite savo giminės emigrantų istorijos pristatymą.

Pasaulio lietuvių centrai

21.4 pav. Lietuvių pastatytas Čikagos lietuvių jaunimo centras

Gyvendami užsienyje lietuviai kūrė savo bendruomenes, leido laikraščius, net statė savo kultūros centrus (21.4 pav.), mokyklas ir bažnyčias. Vienas svarbiausių uždavinių gyvenant toli nuo Lietuvos buvo lietuvybės išlaikymas, domėjimasis tėvynės reikalais. Susibūrę į bendruomenes lietuviai mėgo ir tebemėgsta švęsti svarbias šventes, šokti ir dainuoti, kartu leisti laisvalaikį (21.5 pav.). Kai Lietuva buvo okupuota sovietų, pasaulio lietuviai labai stengėsi, kad užsienio šalių žmonės sužinotų apie šią neteisybę.

21.5 pav. Urugvãjaus lietuvius pabūti drauge kviečiantis skelbimas

Iš JAV į Lietuvą po 54 metų grįžęs Leonas Narbutis apie pasaulio lietuvių veiklą pasakojo:

„Mes galvojome, kaip padėti Lietuvai išsilaisvinti. Mes spaudėme JAV valdžios atstovus dėl Lietuvos okupacijos nepripažinimo. 40-ais metais Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Po kelių dienų Čikagoje buvo įsteigtas komitetas <...> kreiptis į JAV prezidentą, kad nebūtų pripažinta Lietuvos okupacija. Per visą laikotarpį iki Nepriklausomybės atstatymo JAV pozicija nesikeitė.“

M. Laukagalis, „Į Lietuvą iš JAV grįžo po 54-erių metų: niekada neužmiršiu to jausmo“, 2017.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip manote, kodėl atsiminimų autorius siekė padėti Lietuvai išsilaisvinti?
  2. Nurodykite būdą, kuriuo atsiminimų autorius siekė padėti Lietuvai.
  3. Kaip manote, ar tokia JAV lietuvių veikla davė Lietuvai naudos?

Kur galime ieškoti lietuviškų ženklų pasaulyje? XIX a. pab. daug lietuvių gyveno JAV Pensilvanijos valstijos Šenandoa miestelyje, vėliau Čikagoje (21.6 pav.). XX a. pr. daug lietuvių gyveno ir dirbo Rygojè. Po Antrojo pasaulinio karo veikliu lietuvių centru tapo mažas Vokietijos miestas Hiutenfeldas, jame buvo įkurta lietuvių gimnazija (21.7 pav.). Ir šiandien joje mokosi vaikai iš viso pasaulio. Šiuo metu daug lietuvių gyvena Lòndone, Piterbore, Dùbline.

21.6 pav. Čikagos lietuvių vyrų krepšinio komanda XX a. pirmoje pusėje
21.7 pav. Vasario 16-osios lietuvių gimnazija Vokietijoje

Valdas Adamkus apie JAV lietuvių krepšininkų vizitą Australijoje ir skatinimą lietuvius bendradarbiauti pasakojo:

„Po rungtynių mus apspito šimtai lietuvių. Jie tiesiog verkė iš džiaugsmo ir niekaip nenorėjo išleisti iš aikštės. <...>

Sportinis sąjūdis apskritai labai padėjo išsimėčiusioms po didžiulį kontinentą lietuvių bendruomenėms burtis, išlaikyti savo tautiškumą. Jų domėjimąsi sportu gerokai pagyvino mūsų krepšinio komandos viešnagė Australijoje. Grįžę į Ameriką, išleidome knygą, skirtą šiai kelionei. Mes tarsi atradome pasaulio lietuvių sąjūdžiui šį nutolusį kontinentą, kuriame tada gyveno apie 10 tūkstančių mūsų tautiečių. Padarėme pradžią: vėliau Australijoje jau ėmė lankytis ir tautinių šokių kolektyvai, muzikantai, rašytojai.“

E. Aleksandravičius, Adamkus, Vilnius: Tyto alba, 2021, p. 123.

Klausimai ir užduotys

  1. Remdamiesi šaltiniu papasakokite, kaip pasaulio lietuviai bendradarbiauja.
  2. Kokius jausmus Australijos lietuviams sukėlė JAV lietuvių krepšininkų apsilankymas?
  3. Kokį poveikį JAV lietuvių krepšininkų apsilankymas Australijoje turėjo tolesniam pasaulio lietuvių bendradarbiavimui? Kaip manote, kodėl būtent tokį?

Visais laikais pasaulio lietuviai, įgiję kokios nors darbo ar mokslo patirties, padėdavo savo tėvynei pinigais bei žiniomis ir garsindavo jos vardą pasaulyje. Be pasaulio lietuvių, politinių ar ekonominių emigrantų, neįsivaizduotume Lietuvos istorijos. Tai mūsų lakūnai, Atlanto nugalėtojai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, Lietuvos krepšinio pradininkai Feliksas Kriaučiūnas ir Pranas Lubinas, pasaulinio garso mokslininkės Marija Gimbutienė ir Birutė Galdikas, žymus verslininkas ir dosnus rėmėjas Juozas Kazickas, prezidentas Valdas Adamkus ir daug kitų.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite JAV vietoves, kuriose XIX a. pab. ir XX a. vid. gyveno bene daugiausia lietuvių.
  2. Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip dvi veiklas, kuriomis emigrantai lietuviai stengėsi padėti Lietuvai. Paaiškinkite, kuo jos buvo svarbios Lietuvai.
  3. Kuo lietuvių emigracijos istorijai svarbus Hiutenfeldo miestas Vokietijoje?

Tyrinėkite

Pasidomėkite, kurioje pasaulio valstybėje šiandien gyvena daugiausia lietuvių kilmės asmenų.

Čikaga – pasaulio lietuvių centras

Nuo XX a. pr. JAV mieste Čikagoje gyvuoja labai stipri pasaulio lietuvių bendruomenė. Kiek daugiau nei prieš šimtą metų šis miestas buvo vienas gausiausiai lietuvių apgyventų miestų pasaulyje! Vietos lietuvių kultūrinis gyvenimas buvo labai turtingas: buvo leidžiami savi laikraščiai ir knygos, veikė lietuvių draugijos, klubai, dirbo lietuviškos parduotuvės ir kavinės. Čikagoje lietuviai pasistatė bažnyčių, visuomeninių pastatų, paminklų. Šalia miesto esančioje Lemonto gyvenvietėje ir šiandien veikia Pasaulio lietuvių centras (21.8 pav.), po jo stogu gyvuoja keliasdešimt svarbiausių lietuvių organizacijų. Gyvenvietėje taip pat veikia bažnyčia, meno galerija, sporto salė, įvairūs būreliai vaikams. Čia įsikūrusi ir didžiausia pasaulyje Maironio lituanistinė mokykla – ją lanko apie 600 lietuvių kilmės mokinių (21.9 pav.). Tokiose mokyklose vaikai mokosi lietuvių kalbos, istorijos, papročių, švenčia tautos šventes (21.10, 21.11 pav.). Šias mokyklas vaikai lanko vakarais arba savaitgaliais, kai baigiasi pamokos pagrindinėse jų gyvenamosios šalies mokyklose. Taigi mokymasis lituanistinėse mokyklose yra savanoriškas, jas lanko tik tie, kas nori puoselėti lietuvybę, neužmiršti tėvų kalbos. Lituanistines mokyklas lankančius vaikus turėtume laikyti tikrais patriotais – juk jie jose mokosi per savo laisvalaikį!

21.8 pav. Pasaulio lietuvių centras Čikagoje
21.9 pav. Maironio lituanistinės mokyklos absolventai
21.10 pav. Maironio lituanistinės mokyklos mokiniai ir mokytojos švenčia Užgavėnes.
21.11 pav. Dalaso (JAV) lituanistinės mokyklos „Baltija“ vaikai ir mokytoja

Šiuo metu lituanistinės mokyklos veikia daugiau kaip 30 valstybių, iš viso yra 240 mokyklų, jose mokosi beveik 9 tūkst. lietuvių kilmės vaikų. Kai kuriose mokyklose, kaip minėtoje Maironio, mokosi šimtai vaikų, bet yra ir tokių, kurias lanko apie dešimt mokinių. Kad ir kokio dydžio būtų mokykla, ji atlieka labai svarbų darbą – net ir atokiausiame pasaulio kampelyje puoselėja lietuvybę. Daugiausia lituanistinių mokyklų yra Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Airijoje.

Norberto Černiausko pokalbis su Dalaso (JAV) lituanistinės mokyklos „Baltija“ įkūrėja Emilija Vindžigelske

Kodėl nusprendėte įkurti lituanistinę mokyklą?

Daug šeimų ėmė ieškoti, kur vaikai galėtų išmokti lietuvių kalbos, nes namuose ja beveik nekalbėjo – tik vienas iš vaiko tėvelių buvo lietuvių kilmės, todėl namuose buvo kalbama angliškai.

Ką vaikai veikia lituanistinėje mokykloje?

Dieną pradedame Lietuvos himnu. Tada vaikai išsiskirsto į klases mokytis lietuvių kalbos, papročių, tradicijų. Dieną dažniausiai baigiame tradicinių lietuviškų šokių pamoka arba su Lietuva susijusia veikla, pavyzdžiui, statome televizijos bokštą, piname lietuviškas juostas, gaminame lietuvišką maistą, mokomės žaisti krepšinį ir taip toliau.

Kaip gyvenantys Dalase vaikai įsivaizduoja Lietuvą?

Įvairiai. Vieniems tai „mamytės šalis“ ir atostogos pas senelius, kitiems – lietuviški saldumynai, tretiems – stilinga, kultūrą puoselėjanti šalis, dar kitiems – žalia, šalto klimato šalis.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite pagrindinę priežastį, kodėl pašnekovė nusprendė įkurti lituanistinę mokyklą.
  2. Išvardykite ne mažiau kaip tris veiklas, kuriomis užsiima į „Baltijos“ mokyklą atvykę vaikai. 
  3. Kaip manote, kodėl šioje mokykloje vaikai užsiima būtent tokiomis veiklomis?
  4. Kaip manote, ar svarbu, kad užsienyje veiktų lituanistinės mokyklos? Nuomonę pagrįskite.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokia bendra veikla užsiima Čikagos lietuviai?
  2. Kokia veikla vykdoma Pasaulio lietuvių centre?
  3. Pasvarstykite, kuo skiriasi lituanistinės ir įprastos mokyklos.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Istorikai lietuvių emigraciją skiria į keturias dalis, vadinamąsias emigracijos bangas. Nurodykite ir apibūdinkite pagrindinę kiekvienos emigracijos bangos priežastį.
  2. Nurodykite ne mažiau kaip tris svarbiausius XX–XXI a. pradžios lietuvybės centrus už Lietuvos ribų.
  3. Kodėl Čikaga vadinama vienu iš svarbiausių lietuvybės centrų pasaulyje? Nurodykite ne mažiau kaip dvi priežastis.

TYRINĖKITE

Apsilankykite projekto „Tikslas – Amerika“ interneto svetainėje ir pasirinkite vieną iš sričių – tikėjimą, gyvenimą arba atmintį. Pažinkite ir pristatykite ne mažiau kaip tris jums įsiminusius pasirinktos srities lietuvybės objektus.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Kaip manote, ar užsienyje gyvenantiems lietuviams svarbu išsaugoti bendrystę, papročius, mokėti lietuvių kalbą? Atsakymą pagrįskite.

Prašau palaukti